500 kınalı keklik doğal ortama bırakıldı

500 kınalı keklik doğal ortama bırakıldı
Kütahya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından temin edilen 500 adet kınalı keklik, doğal ortama bırakıldı.

Kütahya Çevre ve Orman İl Müdürlüğü tarafından temin edilen 500 adet kınalı keklik, doğal ortama bırakıldı.
Afyonkarahisar İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Kınalı Keklik Üretme İstasyonu'ndan temin edilen 500 adet kınalı keklik, ilimizi çeşitli yerlerinde bulunan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası'nda doğal ortama bırakıldı.
Ülkemizin yaban hayatı kaynakları çok zengin bir biyolojik çeşitliliği bünyesinde barındırmakta olduğunu ve Ülkemiz 10.000'den fazla tohumlu bitki,152 memeli, 502 kuş, 354 balık ve 106 sürüngen türümden oluşan çok zengin bir flora ve faunaya sahip olduğunu açıklayan İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşçu; “3 binden fazla bitki türü sadece Türkiye'ye özgüdür. Ülkemizin temsil ettiği biyolojik çeşitlilik bölgedeki doğal ve hassas dengenin bir göstergesidir. Son zamanlarda yaşanan hızlı endüstriyel gelişim, tarımda mekanizasyon ve hızlı nüfus artışı ekosistemler ve bunların sürdürülebilir yönetimi için, gerçek anlamda birer tehlike halini almıştır. Yabanıl alanların tarım alanlarına dönüştürülmesi, endüstrileşme, mekanik tarım, tarımda ilaç ve gübrenin aşırı ve bilinçsiz kullanımı, kaçak ve usulsüz avcılık yaban hayatı habitatlarını son derece olumsuz etkilemiştir. Bu nedenle, yaban hayatı habitatlarında yaşanan bozulma tehlikeli seviyelere ulaşmış ve bunun sonucunda, birçok bitki ve hayvan türü yok olmuş veya yok olma tehlikesi ile karşı karşıya gelmiştir. Anadolu Parsı'nın (Panthera pardus tuliana) son 20-30 yıllık zaman dilimi içinde yok olduğu düşünülmektedir. Bu yok olan türlerin yanı sıra Ceylan (Gazella subgutturosa), Anadolu Yaban Koyunu (Ovis Orientalis), Alageyik (Cervus dama), Çizgili sırtlan (Hyena hyena) ve Kelaynak (Geronticus eremita) sadece sınırlı koruma alanlarında yaşayabilmektedir” dedi.
Ekosistemdeki bu tehlikeler nedeniyle bizlerin hem ülkemiz geleceğine, hemde evrensel gelecek kuşaklara karşı, önemli bir biyoekolojik sorumluluğumuz bulunmaktadır. İşte bu sorumluluk nedeniyle bugün burada doğaya keklik bırakmaktayız. Çünkü gelecek kuşaklar biyolojik varlıkların korunmasını, bizlere emanet etmiştir. Gelecek kuşakların doğadaki bu zenginlikleri görebilmelerini sağlamak için hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir diyen İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşçu; “Artık av etini unutup eğer hala rastlanabiliyorsa, onların fotoğraflarını çekerek, çocuk ve torunlara gösterme dönemi başlamıştır. Bu döneme ' fotosafari' dönemi diyoruz. Tüm avcılarımızda fotosafari bilincinin artması temennisiyle. Bugün burada Kınalı Keklik salacağımız sahada Kızıl geyiğin koruması yapılmaktadır. Sahada 2009 yılı envanter sonucuna göre 99 adet kızılgeyik tespit edilmiştir. Ayrıca sahada ayı, kurt, tilki, kızıl şahin, kartal, yılan kartalı, siyah akbaba ve gelincik doğal olarak bulunmaktadır. Saha sürekli koruma altındadır ve ava bütün sezon kapalıdır” dedi.
Yıllar itibariyle; 1999 yılında İlimiz Tavşanlı ilçesinde 200 adet Sülün ve 300 adet Kınalı Keklik,2000 yılında Kütahya Merkezde 400 adet kınalı keklik, 2003 yılında Tavşanlı İlçesinde 300 adet kınalı keklik, 2004 yılında Tavşanlı ilçesinde 350 adet kınalı keklik, 2006-2007 yıllarında Emet İlçesinde 550 adet Kınalı keklik, 2007 yılında Gediz İlçesinde 500 adet kınalı keklik ve 2010 yılında 500 adet olmak üzere toplam 2900 adet Kınalı Keklik ve 200 adet sülün'ün doğal ortama salımı yapılmıştır.
Törene İl Çevre ve Orman Müdürü Mehmet Kuşçu, Bayındırlık ve İskan Müdürü Vahit Okumuşer, Orman Bölge Müdürü Cumali Akın, İl Sağlık Müdürü Dr. Kamil Türkmen, Kütahya Merkez Avcılık ve Atıcılık ve Balıkçılık İhtisas Kulübü üyeleri katıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com