500 liraya ''Bakla Ağası'' oldu

500 liraya ''Bakla Ağası'' oldu
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Çaltılı köyünde bu yıl üçüncüsü düzenlenen ''Bahar ve Bakla Şenliği''nde 500 liralık teklifiyle açık artırmayı kazanan işçi emeklisi, ''Bakla Ağası'' oldu.

Yaygın olarak bakla üretilen Çaltılı'nın tanıtılması amacıyla köy meydanında organize edilen şenliğin açılışında konuşan Tavşanlı Kaymakamı Mehmet Suat İlhan, bu organizasyonu takdirle karşıladıklarını söyledi.
Şenliğin sonraki yıllarda sürdürülmesini dileyen İlhan, taşımalı eğitim sistemi kapsamında bulunduğu için atıl durumda kalan köydeki okul binasının düğün salonuna dönüştürülmesi için gerekli girişimlerin yapılacağını bildirdi.
Köy Muhtarı Halil İbrahim Emeksiz de şenliğin birlik ve beraberliği yansıtması bakımından önemli olduğuna işaret ederek, köyün simgesi olan baklayı bu tür etkinliklerle tanıtmaya çalıştıklarını anlattı.
 Şenlik Organizasyon Komitesi Başkanı Ahmet Kurt, bölgenin en kaliteli baklasının bu köyde yetiştirildiğini dile getirerek, ''Bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiğimiz şenlikle burada üretilen baklanın tanımının yapılması ve üretiminin geliştirilmesinin yanında kültürümüzün yeni nesile aktarılmasını amaçlıyoruz'' dedi.
Konuşmaların ardından Tavşanlı İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi ekibince halk oyunları gösterisi sunularak, yerel sanatçı Ercan Elevli tarafından konser verildi. ''En İyi Bakla'' yarışmasında birinciliği kazanan Emine Karaaslan'a altın hediye edildi.
Şenlik kapsamında bu yıl ilk kez ''Bakla Ağası'' seçimi yapıldı. Almanya'da uzun yıllar işçi olarak çalışıp emekliliğinin ardından kesin dönüş yaparak köye yerleşen İrfan Yavuz, ağalık ihalesini 500 liralık teklifiyle kazandı.
Öte yandan, Kızılay Derneği Tavşanlı Şubesince şenlik alanında kurulan stantta, vatandaşlardan kan bağışı kabul edildi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com