500 yıllık Türk tadı Rusya'da

500 yıllık Türk tadı Rusya'da
Şekerciler Rusya'ya Mesir macunu ihraç edecek

500 yıllık tarihi olduğu söylenen mesir macunu  artık dünyaya açılacak. World Food Moscow 2013 Fuarı'nda 40 Türk firması türk tatlarını tanıttı.  Ürünlerin arasında mesir macunu ilgi odağı oldu. Türk tatlılarını inovatif versiyonlarıyla dünyaya tanıtmak istediklerini söyleyen İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği ile Şekerleme ve Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, bu konuda üniversitelerde yarışma düzenlediklerini anlattı.

Tanıtılan ürünler arasında en çok mesir macunu ve lokumun ilgi gördüğünü anlatan Mete; "Aslında mesir macununu ilk olarak Kanada’da tanıtacaktık ama yetiştiremedik. 41 çeşit baharatla hazırlanan 500 yıllık mesir macununu Rusya ile birlikte ilk kez yurtdışına çıkarmış oluyoruz. Rusların da mesirin tadını çok beğendiğini gözlemledik. Bu ülkede mesir macunu ve lokum ağırlıklı bir strateji izleyeceğiz. Önümüzdeki dönemde de mesiri soğuk ülkelerden başlamak üzere diğer pazarlara açacağız." dedi.

Mesir macunu, Yavuz Sultan Selim’in eşi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın Annesi Hafsa Sultan'ın Manisa'dayken hastalanması üzerine Sultan Camii Medresesi hocası Merkez Efendi 41 çeşit baharatı birlikte kaynatarak bir macun elde eder. Hafsa Sultan'ın iyileşmesini sağlayan bu macun daha sonra caminin kubbelerinden atılarak halka dağıtılır ve Manisa Mesir Şenlikleri bu şekilde ortaya çıkar. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com