50'den 7'ye Düşürüldü

50'den 7'ye Düşürüldü
Kayaköy Belediye Başkanı Erdoğan Birican Kayaköy Hidroelektrik Santarali'nin (HES) özelleştirilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada Kayaköy HES'inin özeleştirilmesinin yanlış olduğunu belirterek, özelleştirmeyle birlikte Kayaköy'de göç olaylarının başla

Kayaköy Belediye Başkanı Erdoğan Birican Kayaköy Hidroelektrik Santarali'nin (HES) özelleştirilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada Kayaköy HES'inin özeleştirilmesinin yanlış olduğunu belirterek, özelleştirmeyle birlikte Kayaköy'de göç olaylarının başladığını açıkladı. Kayaköy HES'de özelleştirmelerden önce 50 kişinin çalıştığını belirten Birican, özelleştirmelerden sonra ise çalışan kişi sayısının 50'den 7'ye düşürüldüğünü açıkladı.
Kayaköy Belediye Başkanı Erdoğan Birican, Kayaköy HES'e firmaların yoğun ilgi göstermesinin sebebinin Kayaköy HES'de her şeyin hazır olduğuna bağlayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Kayaköy, ihaleye çıkarılan HES'ler arasında en masrafsız olanıdır. Onun için ihaleye katılan firmalar tarafından en çok arzulanan HES oldu. Yatırımcı, Kayaköy HES'in masrafı olmadığı için Kayaköy'ü tercih etti'.
Kayaköy'de bulunan vatandaşlaradan 50 tanesinin Kayaköy HES'de çalıştığını vurgulayan Birican, özelleştirme ile birlikte 43 işçinin işine son verildiğini belirterek, Kayaköy'e özelleştirme ile birlikte işsizliğin de artacağını vurguladı
. 50 ailenin bir anda işsiz kaldığını dile getiren Birican, devletin kendini masraftan kurtamak istemesi ile birlikte vatandaşını da işsiz bıraktığını söyledi.
Kayaköy HES'de çalışanların hepsinin Kayaköy'de yaşayan insanların olduğunu kaydeden Birican:' Kayaköy HES'i alan firma buraya geldiği zaman hiçbir masraf yapmadan Kayaköy HES'i işletmeye başlayacak ve inanılmaz derecede madiyadat elde edecek. Çünkü Kayaköy HES biz Kayköylü olarak çok iyi biliyoruz ki Kayaköy HES sürekli kazandıran bir santralidir. Özelleştirme Kayaköy için çok olumsuz bir gelişme meydana getirdi' şeklinde açıklamalarda bulunarak, Kayaköy HES'nin özelleşririlmemesi gerektiğine vurgu yaptı.
Kayaköy HES'nin özelleştirme süreci ise şöyle gerçekleşmişti.
HES ihaleleri, toplam 613 teklifle yatırımcıların en fazla ilgi gösterdiği özelleştirmeler olduğunu vurgulayan yetkililer, söz konusu ihalelerin açık artırma tur sayısında da 283 turla rekora ulaşıldığına dikkat çektiler.
Elektrik Üretim A.Ş'ye ait hidroelektrik santrallerinin, 49 yıllığına işletme hakkının devredileceği özelleştirme ihalelerinde, yatırımcının en fazla ilgi gösterdiği HES, Kütahya'da yer alan Kayaköy Hidroelektirik Santrallerinin olduğu vurgulandı.
19 grup içinde yer alan akarsu santrallerinin ihalelerinde, en fazla açık artırma turunun gerçekleştiği nihai pazarlık görüşmesi, Isparta'da bulunan Kovada 1 ve Kovada 2 HES'lerinin ihalesi olduğunu belirten yetkililer, söz konusu ihalede, 283 adet açık artırma turunun gerçekleştiğini de belirttiler.
Akarsu santral ihalelerinde en yüksek tutarın ise Bozkır, Ermenek ve Göksu (Grup 7) HES'lerinin Özelleştirme ihalesinde elde edildiği vurgulanırken, söz konusu ihalede en yüksek teklifi 86,4 milyon dolarla Fırat Enerji Üretim Otoprodüktör A.Ş'nin verdiği belirtildi.


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com