52 bin kişiyle "Ordu karşılaması" oynayıp rekora uçacaklar

52 bin kişiyle Ordu karşılaması oynayıp rekora uçacaklar
Ordu'da bir dernek tarafından hazırlanan "Ordu Karşılama Oynuyor" projesiyle 52 bin kişinin aynı anda "karşılama" oynamasıyla Guinness Rekorları Kitabı'na girilmesi hedefleniyor

ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Ordu'da bir dernek tarafından hazırlanan "Ordu Karşılama Oynuyor" projesi ile 52 bin kişinin aynı anda "karşılama" oynamasıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girilmesi hedefleniyor.

Erkan Öztürk Folklor Araştırma Gençlik Spor Kulübü Derneği (ERDAD) tarafından 27 Nisan'da yapılması planlanan rekor denemesi, yapımı süren Ordu-Giresun Havalimanı pisti üzerinde gerçekleşecek.

Proje Koordinatörü Telat Baş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2013 yılında İçişleri Bakanlığı'nın derneklere yönelik hibe programlarından yararlanarak "Ordu Karşılama Oynuyor" isimli bir proje hazırladıklarını, projeye Ordusporlu futbolcuları, sanatçıları, polisi, askerleri, doktorları ve sivil toplum örgütlerini dahil edeceklerini söyledi. 

İçişleri Bakanlığı'nın projelerini kabul ederek 7 Temmuz 2013'te projenin resmi olarak başladığını anlatan Baş, şöyle devam etti:

"Bu projenin ortaya çıkmasının nedeni, artık teknolojinin kurbanı olan başta yöresel müziklerimiz ve oyunlarımızın diskoya ya da rap denilen müziklere alet olarak yok olması. Kolbastımız bile rap şeklinde oynanıyor. Biz de yöremizin oyunlarını ayakta tutma düşüncesinden yola çıkarak bu projeyi hazırladık. Hızlı bir şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz. Bu proje, Ordu'yu dünyaya tanıtma adına atılan adımların en güzellerinden biri olacak."

- Rekor denemesi havalimanı pistinde

Projeye birçok kurumun destek verdiğini dile getiren Baş, şöyle konuştu:

"Proje Ordu Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü'nce ortaklaşa yürütülüyor. 27 Nisan'da 52 bin kişiye aynı anda Ordu karşılamasını oynatmayı planlıyoruz. 52 bin kişinin yöresel oyunlarımız arasında bulunan Ordu karşılamasını aynı anda oynamasıyla hem Guinness Rekorlar Kitabı'na gireceğiz hem de Ordu-Giresun Havalimanımızın tanıtımını daha iyi yapmış olacağız. İnşallah havalimanından uçaklar uçmadan biz rekora uçacağız."

- Ordu karşılaması iki kişiyle oynanıyor 

Ordu karşılaması ile ilgili bilgi veren Baş, şunları söyledi:

"Tüm halk oyunları figürleri insanı, doğayı ve yaşamı anlatır. Ordu karşılaması da insanının yaşantısını anlatıyor. Karadeniz denilince akla ilk horon geliyordu. Karşılama Trakya bölgesine ait bir oyun. Neden Ordu'da oynanıyor. Çünkü Trakya'dan göçen insanlarla 1800 Rus harbinden göçen Kafkas vatandaşlarımızın, özellikle de Gürcü vatandaşlarımızın Ordu'da bir araya gelmesiyle ve gelin alışverişlerinde bir araya gelmeleriyle oluşan bir oyun. İnsanı karşılamayı anlatıyor. Buyur etmeyi, güler yüzlülüğü ve misafirperverliği anlatan oyun, en az iki kişiyle oynanıyor."

Baş, Guinness Rekorları Kitabı'na girmek için noterin yeterli olmayacağını, bu nedenle Guinness Rekorlar Kitabı'nın Londra merkezinden hakem talep edeceklerini, gelen hakemlerin sayımı yaparak rekoru tescil edeceklerini sözlerine ekledi. 

- "Oyunun gelecek kuşaklara aktarılmasını istiyoruz"

Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan Gülderen ise Ordu karşılamasını gelecek kuşaklara aktarmak istediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Ritmi kendine has, ayak hareketleri kendine has. Ordu karşılamasının kendi içinde birçok yorumu var. Bu projeyle amaçlanan o oyunun doğru oynanması öncelikle. Ritmik hareketlerin doğru bir şekilde yapılması ki bunun gelecek kuşaklara doğru bir şekilde aktarılmasını sağlamak istiyoruz. İkincisi bunu yaygınlaştırmak, Türkiye'ye ve dünyaya duyurabilmek. Ordu, folklor yapısı, halk dansları, halk oyunları, türküleriyle önde gelen illerden biri. Ordu karşılaması dediğimiz oyun gerçekten melodi olarak da ritm olarak da Türkiye'nin oynayacağı, hoşlanacağı bir oyun."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com