54 kişi susuzluktan öldü

54 kişi susuzluktan öldü
İtalya'ya ulaşmak amacıyla 15 gün önce Libya'dan yola çıkan 55 mülteciden 54'ü susuzluktan öldü.
Tunus Sahil Güvenlik ekiplerince kurtarılan sağ kalan tek mülteci hastanede tedavi altına alındı.
 
Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya uzanan umut yolculuğu bir kez daha trajediyle sonuçlandı. İtalyan basınına yansıyan haberlere göre, Sicilya Kanalı’nın Tunus karasuları yakınlarında, çoğunluğu Eritreli olmak üzere 54 kişi, kendilerini taşıyan şişme botta can verdi.
 
Yürekleri acıtan olay, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) açıklamasıyla ortaya çıktı. Bottan sağ kurtulan tek kişi olan ve pazartesi gecesi Tunus Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldıktan sonra bu ülkedeki bir hastanede tedavi altına alınan Eritreli bir göçmenin anlattıklarına göre bot, yaklaşık 15 gün önce Libya’nın Trablus Limanı’ndan yola çıktı. İtalya’ya ulaşmak üzereyken botta bulunan bazı kişilerin isteği üzerine Tunus’a doğru yol alan bot, aşırı sıcaklardan dolayı inmeye de başladı. 3 akrabasını da kaybettiği olayın tek tanığı, Eritreli göçmen, 54 kişinin neredeyse tamamının susuzluktan öldüğünü belirtti.
 
UNHCR Yüksek Komiser Yardımcısı T. Alexander Aleinikoff, "Bu gerçekten bir trajedi. Akdeniz'de seyreden gemi kaptanlarını, güç durumda olan, kurtarılmayı bekleyen göçmenler için daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Akdeniz, dünyanın en işlek denizlerinden biridir ve burada denizde kurtarmaya yönelik eski gelenek esastır" diye konuştu.
 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göre, 2012 Ocak ayından itibaren Libya üzerinden İtalya’ya tahmini 1300 mülteci ulaştı. Aynı dönemde, tüm Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan mülteciler arasında 170’i hayatını kaybetti. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com