55 köyde kene ilaçlaması yaptı

55 köyde  kene ilaçlaması yaptı
Uşak Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) tehlikesine karşı İl Özel İdaresi'nin desteği ile 55 köyde ilaçlama yaptıklarını söyledi.

Uşak Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) tehlikesine karşı İl Özel İdaresi'nin desteği ile 55 köyde ilaçlama yaptıklarını söyledi. Hayvancılığın olduğu özellikle kırsal alanlarda vatandaşların keneyle yaşamaya alışması gerektiğini de ifade eden Atilla Arslan, 840 tür kene bulunduğunu ancak KKKA riski taşıyan 30 ile 40 tür bulunduğunu ifade etti.
Her yıl yaz aylarında keneyle mücadele kapsamında İl Özel İdaresi'nin desteği ile köylerde ilaçlama yaptıklarını mücadelenin Sağlık, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü ve Tarım İl Müdürlüğü'nce ortaklaşa yürütüldüğünü kaydeden Atilla Arslan, vatandaşların keneye karşı kendi önlemlerini almasının önemine değindi. KKKA vakalarının Nisan ile Eylül ayları arasında görüldüğünü anlatan Tarım İl Müdürü Atilla Arslan, hayvancılığın yoğun olduğu kırsal alanlarda yılda iki kez ilaçlama yapılması gerektiğini belirtti. Yaz aylarında kırsal alanlarda çalışan ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların keneye karşı önlem alması gerektiğini dile getiren Arslan, “ Tarım İl Müdürlüğü olarak her yıl hayvancılığın yoğun olduğu köylerde ilaçlama yapıyoruz. Bu yıl 55 köyde ilaçlama çalışması yaptık. Kırsal alanlarda yılda iki kez ilaçlama yapılması gerekiyor. İlk ilaçlamayı Tarım İl Müdürlüğü olarak biz yapıyoruz. İkinci ilaçlamayı da vatandaşlarımızın kendisi yapması gerekiyor. Dünya üzerinde 840 tür kene var. Bu türlerin sadece 30 ile 40 çeşidi KKKA riski taşıyor. KKKA riski taşıyan kene türleri göçmen kuşlar ile geliyor. İlimizde şuana kadar bu türlere rastlanmadı. Ancak bu risk taşıyan türlerin ilimize gelmeyeceği anlamını taşımıyor. Vatandaşlarımız kırsal alana ve hayvanlarının yanına gittiğinde kendi önlemlerini almalıdır. Giydikleri elbiseleri evlerine girmeden çıkartmalı, vücutlarının riskli bölgelerini kontrol etmelidir. Üzerinde kene olduğunu tespit edenler ise hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna müracaat etmelidir”dedi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com