58. madde her an değişebilir

58. madde her an değişebilir
TFF, Etik Kurulu'nun "Şike ve teşvik yok, teşebbüs var" raporu üzerine yeniden 58. maddeye el attı.

Futbol Federasyonu, Antalya'da krizden çıkış formülleri üzerinde duruyor. Girişime dahi küme düşme yaptırımını öngören 58. maddede değişiklik yapılması, UEFA'nın tavrına göre gerekirse puan silme cezasının bile verilerek en az hasarla badirenin atlatılması planlanıyor. Etik Kurulu'nun raporunu hazırlayıp teslim etmesinin ardından gözler Yıldırım Demirören yönetiminin alacağı karara çevrildi. İddianamenin düzenlenmesinden önce 26 klasör inceleyen Etik Kurulu, gizlilik kararının kaldırılmasının ardından 70 klasörü inceleyip, aralarında başkan Aziz Yıldırım'ın da yer aldığı tutuklu sanıkların yanı sıra tutuksuz isimlerin de savunmasını alıp mütaalasını hazırlamıştı. Prof. Dr. Oğuz Atalay başkanlığındaki kurulun, şike ve teşvik yapıldığı konusunda şüpheler bulunmasına rağmen somut verilerin oluşmadığı, 5 maçta şike ve teşviğe teşebbüs girişimi yönünde kanaate ulaşıldığı yönünde rapor hazırladığı öğrenildi. Etik Kurulu Başkanı Atalay'ın, "Biz raporumuzu verdik. Saha içi temiz mi, değil mi buna yönetim karar verir" dediği ifade edildi.

PFDK'YA BİLE SEVK EDİLMEYEBİLİR

TFFyönetimi şimdi 2 şık üzerinde duruyor:

1- "Teşebbüs sahaya yansımamıştır" denilerek yetkisini kullanıp sadece kişileri PFDK'ya gönderip daha fazla yara alınmaması için kulüplere ceza verilmesinin önüne geçilmemesi...

SADECE KİŞİLER YANACAK

2- 58. maddenin değiştirilerek, teşebbüse düşme cezasını kaldırıp yerine kulüplere ağır para cezasının getirilmesi. Ardından da kişi ve kurumların Disiplin'e sevkinin sağlanması. Eğer bu formül uygulanırsa, düşme olmayacak, sadece kişiler yanacak.

UEFA NE DİYECEK?

Daha önce Aydınlar döneminde 58. maddenin değişimine sadece puan silme karşılığında onay veren UEFA'nın, TFF'nin yeniden bu maddeyi bypass etmesi halinde Türk kulüplerini Avrupa'dan men edebileceği belirtiliyor. UEFA'nın tavrına göre 58. maddeye teşebbüs halinde puan silme cezasının tekrar eklenmesinin söz konusu olabileceği de ifade ediliyor.

İŞTE 58. MADDE

ŞİKE YAPANA DA TEŞVİK GİRİŞİMİNE DE CEZA AYNI

*Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır.
*Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.
* İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.

ETİK OLMAYAN 5 MAÇ

FENERBAHÇE-İSTANBUL BŞB (F.Bahçe tarafından şike teşebbüsü)

TRABZON-İSTANBUL BŞB (F.Bahçe tarafından teşvik teşebbüsü)

GENÇLERBİRLİĞİ-FENERBAHÇE (F.Bahçe tarafından şike teşebbüsü)

ESKİŞEHİR-TRABZON (F.Bahçe tarafından teşvik teşebbüsü)

SİVAS-FENERBAHÇE (Trabzon tarafından teşvik teşebbüsü)

TRABZONSPOR VE BEŞİKTAŞ'TA TEHLİKEDE

Raporda Trabzonspor'la ilgili yer alan Sivas-F.Bahçe maçı için teşvik primi teşebbüsünde bulunulduğu iddiası Karadeniz ekibinin başını ağrıtacak. Etik Kurulu'nun, Beşiktaş'ın İstanbul BŞB ile oynadığı karşılaşma öncesi İbrahim Akın ile yapılan görüşmelerle ilgili kanaatinin de transfer şikesi girişimiyle ilgili şüphe doğurduğu, bu nedenle Beşiktaş'ın da sıkıntıya uğrayabileceği ifade edildi.

KARARIN YARIN AÇIKLANMASI BEKLENİYOR

Yıldırım Demirören başkanlığındaki Futbol Fedarasyonu yönetimi dünden itibaren Etik Kurul'un raporunu masaya yatırıp çalışmalara başladı. Gece geç saatlerine kadar raporlar değerlendiriliyor. Kulüplerin kaderlerini belirleyecek tarihi kararın son dakika sürprizi olmazsa yarın açıklanması bekleniyor. (BRK)

Habertürk

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com