6. AB'ye Uyum, Danışma ve Yönlendirme Toplantısı

6. AB'ye Uyum, Danışma ve Yönlendirme Toplantısı
6. Avrupa Birliği'nde Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Valilik Binası İl Genel Meclis Toplantı Salonu'nda yapıldı.

6. Avrupa Birliği'nde Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu Toplantısı Valilik Binası İl Genel Meclis Toplantı Salonu'nda yapıldı.
Toplantının açılış konuşması yapan AB İl Daimi Temas Noktası ve Tepebaşı Kaymakamı Dr. Necdet Türker kurum üyelerine Avrupa Birliği (AB) Müzakere Sürecindeki mevcut durumu değerlendirdi;
Türker, “Polonya'nın 1 Temmuz 2011 tarihi itibariyle 6 aylık AB Konseyi Dönem Başkanlığı'nı Macaristan'dan devraldığını belirterek, 'Polonya Dönem Başkanlığı, oldukça iddialı bir program açıkladı ve önceliklerini büyümenin kaynağı olarak Avrupa entegrasyonu, Güvenli Avrupa, Dünya'ya açık bir Avrupa konu başlıkları altında topladı. Lizbon antlaşmasının yürürlüğe girmesiyle resmiyet kazanan Üçlü Başkanlık Sistemine göre, Polonya kendinden sonra başkanlık koltuğuna oturacak olan Danimarka ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile işbirliği ve eş güdümü içerisinde çalışacaktır. Türkiye ile geçmişten bu yana sağlam ilişkileri olan Polonya, Türkiye'nin üyeliğine tam destek vermektedir. Bu bağlamda Türkiye'nin Müzakere sürecinde olumlu ilerlemelerin olacağı düşünülmektedir.
Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) Yönetim Kurulu Üyeleri ve Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir ile Brüksel'e yapılan çalışma ziyareti sırasında çok faydalı görüşmeler yapılmıştır. Türkiye'nin AB Daimi temsilcisi ile yapılan görüşme de olumlu geçmiştir. AB tarafından Polonya'ya 7 yıllık AB bütçe döneminde yaklaşık 60 milyar Evro verildiği göz önüne alınırsa, Türkiye'nin AB'ye üye olması durumunda 7 yıllık AB bütçe döneminde nüfus yoğunluğuna göre yaklaşık 100 milyar Avro yardım alma şansı olacaktır' dedi.
Eskişehir Valiliği AB Proje Geliştirme ve Koordinasyon Merkezi, AB Genel Sekreterliği (ABGS) tarafından valiliklerin AB Birimlerine yönelik “İllerimiz AB'ye Hazırlanıyor Programı” na “Eskişehir AB'ye Hazırlanıyor” projesi ile katılmıştır. Eskişehir Valiliği AB Proje Geliştirme ve Koordinasyon Merkezi'nin projesi, katılan 79 ilin AB birimleri arasından değerlendirme sürecini geçerek 25 başarılı il arasında yer almıştır. 21 Haziran 2011 tarihinde imzalanıp uygulanmaya başlanan projemizin bütçesi 61 bin.250 TL olup; Eskişehir Valiliği Proje Geliştirme ve Koordinasyon Merkezi; Eskişehir İl Özel İdaresi ve Eskişehir Sanayi Odası ile işbirliği içinde proje faaliyetlerini gerçekleştirecektir.
Proje kapsamında, proje birimi personeline uzmanlık eğitimi, kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine AB Hibe Programları İçin Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi verilecek, dijital kütüphanesi olan bir web sitesi oluşturulacak, kamuoyuna 'AB Sürecinin Neresindeyiz?” başlıklı halka açık bir seminer verilecek, ayrıca AB Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu üyelerine yönelik “AB'ye Uyum Sürecinde Gelecek Vizyonu” semineri düzenlenecektir. Günümüzün en önemli konularından biri haline gelen enerji konusunda ilimizde “Bölgesel Enerji ve Ulaştırma Çözümleri” Çalıştayı düzenlenecektir. Projede Müzakere süreci ile ilgili son gelişmeleri öğrenmek adına Avrupa Birliği Genel Sekreterliğine; ilgili kuruluşları yerinde görmek ve karşılıklı diyaloğu geliştirmek amacı ile Brüksel'e çalışma ziyareti düzenlenecektir” dedi.
Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Eskişehir Müdür Vekili Hakkı Çiçek kurumları ve İŞKUR'un AB süreci hakkında bilgi verdi.
Yapılan sunumların ardından Sanayi Odası Başkanı Savaş Özaydemir, İŞKUR'un bu alandaki çalışmalarının olumlu olduğunu, ancak Türkiye'de 3 ay civarında verilen mesleki eğitim sürelerinin yetersiz olduğunu, Almanya, Avusturya ve Yeni Zelanda'da bu tür eğitimlerin 24 ay sürdüğünü' belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com