6. Avrupa Aşı Haftası...

6. Avrupa Aşı Haftası...
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı bulunduğunu ve bunun da aşılamayla sağlandığını bbelirtildi.

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı bulunduğunu ve bunun da aşılamayla sağlandığını bbelirtildi.
Müdürlükten 23- 30 Nisan tarihlerini kapsayan 6. Avrupa Aşı Haftası dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, haftanın ana temasının, aşıyla korunulabilir hastalıkların tehdidine karşı sektörler arası işbirliği yapılarak çözümler bulunması, bağışıklamanın hedeflerine ulaşılmasının ne kadar önemli olduğunun vurgulanması olarak belirlendiği bildirildi.
Bu kapsamda sağlık personelinin bağışıklama ve sürveyans konusunda bilgilendirilmesi, toplumsal duyarlılığının aşılama konusunda farkındalığının artırılması, eksik aşılı ve aşısız 0-5 yaş grubundaki çocukların aşılarının tamamlanmasının hedeflendiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Sağlık Bakanlığımız bağışıklama hizmetlerine büyük önem vermektedir. 2002 yılında aşılama için 18 milyon TL harcanırken, geçen yıl yaklaşık 600 milyon TL harcanmıştır. Her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı vardır, bu da aşılama ile sağlanmaktadır. Dünyada her yıl difteri nedeniyle 30 bin çocuk hastalanmakta, 3 bin çocuk ölmekte, boğmaca nedeniyle 39 milyon çocuk hastalanmakta, 300 bin çocuk ölmekte, yeni doğan tetanozu nedeniyle 200 bin bebek ölmekte, kızamık nedeniyle 30 milyon çocuk hastalanmakta, 888 bin çocuk ölmekte, hepatit B nedeniyle 6 milyon kişi hastalanmakta, 500 bin kişi ölmekte, verem nedeniyle 2 milyon kişi ölmektedir. Oysa ki bu hastalıkların hepsi aşı ile önlenebilir hastalıklardır. Aşıyla korunabilir hastalıklara karşı etkin, ücretsiz ve uygulaması kolay aşılar vardır. Aşılanmamış ya da eksik aşılı çocuklar hastalıklara karşı duyarlı kalmakta ve ülkemizde hastalık mikroplarının yaygın olarak dolaşmasına neden olmaktadır. Okul öncesinde ve okul çağı çocuklar arasında da aşıyla korunabilir hastalıkların duyarlılığı yüksektir. Bu hastalıklar okullarda zaman zaman salgınlara neden olmaktır. Müdürlüğümüze bağlı Aile Sağlığı Merkezlerimiz tarafından bebeklere, okul çağı çocuklara ve gebelere aşılama çalışmaları rutin olarak yapılmaktadır. Gezici sağlık ekipleriyle köy ve mezralara gidilmekte ve aşılama hizmetleri götürülmektedir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com