6 BDP'li başkan gözaltında!

6 BDP'li başkan gözaltında!
Van’da düzenlenen operasyonda aralarında Van Belediye Başkanı BDP’li Bekir Kaya’nın da bulunduğu 6 belediye başkanı ile birlikte 10 BDP’li gözaltına alındı.

Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2010 yılında haklarında ‘Terör örgütü propagandası yapmak’ suçunda sürdürülen soruşturma kapsamında Van Belediye Başkanı BDP’li Bekir Kaya, Edremit Belediye Başkanı BDP’li Abdülkerim Sayan, Özalp İlçe Belediye Başkanı Murat Durmaz, Başkale İlçe Belediye Başkanı Hecer Sarihan, Muradiye Belediye Başkanı İzzet Çelik ve merkeze bağlı Bostaniçi Beldesi Belediye Başkanı Nezahat Ergüneş’in de aralarında bulunduğu 10 partili gözaltına alındı.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYIN


Başkan Kaya’nın Cumhuriyet Mahallesi’ndeki evinde saat 05.00 sıralarında arama başlatıldı. Arama halen devam ederken Başkan Kaya, evinden alınarak Başkanlık Makamı’nda da arama yapılması için götürüldü

Güvenlik güçleri Özalp İlçe Belediye Başkanı Murat Durmaz'ı ise bulunduğu Gaziantep'te gözaltına aldı.

Bunların yanı sıra, BDP’nin Başkale BDP eski ilçe başkanı Derviş Polat, Muradiye, İlçe başkanı Şirin Yıldız ve İzmir’de bulunan Van eski İl Başkanı Cüneyt Caniş de gözaltına alındı.

Eş zamanlı operasyonlar sırasında belediye binalarında da aramalar yapılırken çok sayıda evrak ve hard diske el konuldu.

GÖZALTILARA PROTESTO

Cumhuriyet Caddesi üzerinde bulunan ve belediyenin deprem öncesi kulandığı hizmet binası önünde başlayan oturma eylemi devam ediyor. Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk'un da katıldığı protesto eylemindeki kalabalık 500 kişiyi bulurken, polis de geniş güvelik önlemi aldı.

Belediye çalışanlarının da bulunduğu eylemde, göstericiler sık sık 'Baskılar bizi durduramaz', 'Başkana uzanan eller kırılsın' sloganları attı. Daha sonra grup, Van Belediye Başkanı Bekir Kaya'nın gözaltına alınması sırasında çekilen fotoğrafı ellerinde taşıyarak 'İrademize Dokunma' pankartı açtı. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com