"6 devletli tek milletiz"

"6 devletli tek milletiz"
Cumhurbaşkanı Gül, ''Altı devletli tek millet bilinci içinde hareket etmemiz gerekir'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Bağımsızlıklarının 20. Yılında Türk Cumhuriyetleri'' uluslararası toplantısına katılarak bir konuşma yaptı.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan'ın 20. bağımsızlık yıl dönümünün kutlanmasından duyduğu mutluluğu ifade eden Gül, Ankara'da böyle bir etkinlik yapılmasından da memnun olduğunu söyledi.

20. yüzyılın acılara ve gözyaşlarına şahit olduğunu ifade eden Gül, ''Bu yüzyıl, biz Türklere de çok acılar çektirmiştir. Öyle ki bütün Türk dünyasının, İslam dünyasının en büyük lideri, adeta amiral gemisi durumunda olan Osmanlı İmparatorluğu sona ermiş, ana yurdumuzdaki bütün Türk cumhuriyetleri önce Rus İmparatorluğu'nun egemenliğine, daha sonra Sovyetler'in egemenliğine geçmiş, İkinci Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş dönemlerinde çok acılar çekmiştir'' diye konuştu.

20. yüzyılın aynı zamanda iki büyük dirilişe, adeta ''stratejik bir mucize''ye de şahit olduğunu anlatan Gül, 1923 yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulduğunu, Cumhuriyet'in büyük bir güven ve başarı içinde 100. yılına yaklaştığını söyledi. Gül, 20 yıl önce de Türk cumhuriyetlerinin tarihi fırsatı değerlendirerek, bağımsızlıklarını ilan ettiğini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti ve Türk cumhuriyetlerinin kuruluşunun büyük ayağa kalkma ve büyük diriliş olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Gül, sözlerini şöyle sürdürdü:
''Türk cumhuriyetleri bağımsız oldukları gün kardeşler birbirine nasıl kavuşursa, birbirini uzun yıllar kaybetmiş aileler birbiriyle nasıl buluşursa aynı heyecan, aynı özlem içinde herkes birbirine koşmuş, kucaklaşmış ve adeta herkes ekmeğini bölüşmüştür. O günleri şöyle hatırladığımızda 20 yıl önceki buluşmanın heyecanını, mutluluğunu herkes hatırlar.

Aradan 20 yıl geçti, 20 yıl içinde büyük bir gururla ifade etmek istiyorum ki Türk cumhuriyetleri kendilerini ispatladılar, kuruluşlarını gerçekleştirdiler, tarih karşısında sınavlarını verdiler ve bugün her birisi başı dik birer devlet olarak tarihte, coğrafyada yerlerini aldılar.

Bizlerin birbirimizi büyük bir milletin ayrı ayrı devletleri olarak görmemiz gerekir. 'Altı devletli tek millet' bilinci içinde hareket etmemiz gerekir. Birbirimize saygı, birbirimize sevgi ama büyük bir dayanışma göstermemiz gerekir. Önümüzdeki büyük imtihan da budur. Bunu yapabilmemiz için çok gerekçe var. Dayanışma içinde olmayanlar, tek kaldıklarında bazı büyük sıkıntılarla başa çıkamazlar. Dayanışma içinde olmak karşılıklı eşit ve saygın münasebete asla gölge düşürmez. Yine büyük bir memnuniyetle ifade etmek isterim ki geçen süre içinde hep beraber bunu ispatlamış durumdayız.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com