6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü

6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü
DETGİS Başkanı Dal: "Dünyada kendini kalitesi ile ispatlamış olan Türk havlu ve bornozu, 150 ülkeye gerçekleştirilen ihracatı ile kaliteli ürün anlamında dünya lideridir"

DENİZLİ (AA) - Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı İsa Dal, dünyada kendini ispatlamış Türk havlu ve bornozunun, 150 ülkeye gerçekleştirilen ihracatı ile "kaliteli ürün" anlamında dünya lideri olduğunu söyledi.

Dal, Gazeteciler Cemiyetinde düzenlediği basın toplantısında, perşembe günü "6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü"nü ikinci kez kutlayacaklarını ve bu kapsamda çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini belirtti.

Geçen yıl ilkini düzenledikleri Türk Havlu ve Bornoz Günü'nde farklı illerden gelen konuklarla beyaz cennet Pamukkale'de bin kişiye bornoz giydirdiklerini hatırlatan Dal, "Bu günümüz büyük ses getirdi. Dünyada kendini kalitesi ile ispatlamış olan Türk havlu ve bornozu, 150 ülkeye gerçekleştirilen ihracatı ile kaliteli ürün anlamında dünya lideridir. Türkiye'nin bu alanda rakibi olarak görülen Çin, Pakistan, Hindistan ve Mısır gibi ülkeler, Türk kalitesini taklit etmeye çalışmaktadırlar" dedi.

Dal, "Türk Havlu ve Bornoz Günü"nü, önümüzdeki yıllarda "Türk Tekstil Şenliği ve Karnavalına" dönüştürmeyi düşündüklerini belirterek, yurt dışından da izleyici çekmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Etkinliğin bu haliyle yurt dışında çok ilgi uyandırdığını anlatan Dal, Türk havlu ve bornozunu satan ABD, İngiltere, İrlanda ve Hollanda'nın da arasında bulunduğu birçok ülkede bazı firmaların, 6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü'nün tanıtımını web sayfalarında ve sosyal paylaşım sitelerinde yaptıklarını söyledi. 

- 6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü etkinlikleri

Etkinlikler, 6 Mart 2014 Perşembe günü valilik önünden Delikliçınar Meydanı'na kadar bando eşliğinde kortej yürüyüşü ile başlayacak. Kortej yürüyüşünün ardından Delikliçınar Meydanı'nda bornozlu Latin dansları gösterisi, "Geçmişten Günümüze Denizli Tekstili" sergisi ve Sema Abdurrahman Karamanlıoğlu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan "Havlu katlama" gösterisi sunulacak.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin de katılacağı etkinlikte, 1623-1640 yılları arasında hüküm süren Osmanlı padişahı IV. Murat'a ait "bornoz" adıyla bilinen hamam ve banyo giysisinden esinlenilerek Buldan'da el dokuması tezgahında dokunan "Hamam Gömleği", Ekonomi Bakanı Zeybekci'ye giydirilecek, hediye edilecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com