"6. Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı"

6. Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker: "Sabırla, inançla, inatla barışa sarılmamız gerekiyor. Huzur ve güven hakim olduğunda yatırım, istihdam ve kalkınma gelir"

DİYARBAKIR (AA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Sabırla, inançla, inatla barışa sarılmamız gerekiyor. Huzur ve güven hakim olduğunda yatırım, istihdam ve kalkınma gelir" dedi.

Eker, TÜYAP tarafından Diyarbakır'da düzenlenen "6. Ortadoğu Tarım, Hayvancılık, Tavukçuluk ve Süt Endüstrisi Fuarı"nın açılışında, fuara 15 ülkeden çok sayıda firma katıldığını, 120 binden fazla ziyaretçi beklendiğini söyledi.

Diyarbakır, Batman ve Siirt'e özel uyguladıkları projeyle 250 köyde meyvecilik projesine destek verdiklerini belirten Eker, bu sayede 3 bin 500 dönüm meyve bahçesi oluşturulduğunu bildirdi.

Bu yıl bin 500 dönümde 180 meyve bahçesi daha kurulacağını dile getiren Eker, 9 milyon liraya kadar olan projelere yüzde 50 hibe desteği sunduklarını kaydetti.

"Bütün sorunlarımızın anası bir sorun. Biz, çözüm süreciyle bu sorunu çözme iradesini ortaya koyduk" diyen Eker, şöyle konuştu:

"1,5 yıla yakın zamandır başarıyla sürüyor, inşallah kalıcı bir barışa dönüşür. 10 yılda alt yapı sorunlarında büyük mesafe kat ettik. Eğer yatırımcı ilgisine mazhar olmamışsa hala huzur ve güvenle ilgili bir endişenin var olması sebebiyledir. Bunu giderdiğimiz anda el birliğiyle barışı, huzuru ve güveni tesis edersek bütün bu imkanların birden buranın kalkınmasına dönüşmesi, işsizliği minimum düzeye getirilmesi çok kolay. Yapacağımız tek şey huzur, güven, barışa sarılmak ve saldırı olmadan bu yatırımların tamamlanmasıdır."

- "Bu sorunu çözmemiz gerekiyor"

Eker, Diyarbakır'dan tarım ürünü ihracatının 10 yılda 33 kat arttığına dikkati çekerek, "Bu sorunu çözmemiz gerekiyor. Bunun kalıcı barışa dönüşmesi lazım. Bunun için de sabırla, inançla, inatla barışa sarılmamız gerekiyor. Huzur ve güven hakim olduğunda yatırım, istihdam ve kalkınma gelir" diye konuştu.

Silvan Barajı'nın tamamlanmasıyla 2,5 milyon dönüm, Kralkızı ve Dicle barajları kanallarının yapılmasıyla da 4 milyon dönümün suyla buluşacağını anlatan Eker, bu sayede Diyarbakır'ın sulanabilir arazisinin yüzde 90'nın suya kavuşacağını vurguladı.

- Diğer konuşmacılar

Vali Mustafa Cahit Kıraç da hızlı nüfus artışı ve yaşanan gelişmelere bağlı gıda üretimi ve güvenliğinin her geçen gün önem kazandığını söyledi.

Diyarbakır'da son yıllarda uygulanan projeler sayesinde 400 dekarda 33 modern sera kurulduğunu dile getiren Kıraç, "Teşvik uygulamasında 6. bölgede yer alan Diyarbakır, cazibe merkezi haline geldi. Son 2 yılda Diyarbakır'a olan yatırım talebinde büyük artış var" dedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı da kent yakınındaki Karacadağ bölgesinin, dünyada tarım faaliyetinin "ilk yapıldığı alan olduğunu" kaydetti.

Bugüne kadar büyükşehir belediyelerinin tarım ve hayvancılık faaliyetlerine dolaylı katıldığını ancak son düzenlemeyle 30 büyükşehir belediyesinin artık bu konuda sorumluluk ve görev alacağını dile getiren Anlı, Diyarbakır'da tarım ve hayvancılık faaliyetinin üst düzeye çıkması konusunda yerel kuruluşların yanı sıra bakanlıklarla da temasta olacaklarını söyledi.

Bölgede 1 yılı aşkın süredir can kaybı yaşanmadığını anımsatan Anlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnşallah bundan sonra hem barış, kardeşlik ve çözüm sürecini hem de yerelden kalkınmayı hep beraber gerçekleştireceğiz. Bu konuda hiçbirimiz, siyasal ve kurumsal düşünceden ya da farklı özelliklerimiz yüzünden böyle bir fırsatı heba etmemeliyiz. Büyükşehir Belediyesi olarak Yerel Ekonomiyi Destekleme Dairesi Başkanlığı'nı kuracağız."

Konuşmaların ardından Bakan Eker ve beraberindekiler fuarı gezdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com