60 hanede sağlık araştırması

60 hanede sağlık araştırması
Türkiye'de besin, beslenme ve sağlık politikalarının oluşturulması için gerekli olan verilerin temini amacıyla yürürlüğe konulan ''Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması'' kapsamında Kütahya'da pilot olarak seçilen 60 hanede sağlık araştırması yapıl

Türkiye'de besin, beslenme ve sağlık politikalarının oluşturulması için gerekli olan verilerin temini amacıyla yürürlüğe konulan ''Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması'' kapsamında Kütahya'da pilot olarak seçilen 60 hanede sağlık araştırması yapıldı.

KÜTAHYA - İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, araştırmanın saha uygulamasına 7 Haziranda başlandığı bildirildi.
Araştırmadan elde edilecek bulguların, ülke insanlarına yeterli ve dengeli beslenme önerilerinde bulunulması ve sağlık sorunlarına çözüm getirilmesi açısından öneme sahip olduğu ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Araştırmada aileye beslenme ve sağlıkla ilgili hane bilgileri, aileden bir kişi seçilerek bu kişinin genel beslenme ve sağlık bilgileri, besin tüketim sıklığı sorularak, 24 saatlik besin tüketimi öğrenildi. Araştırma ekibi için ilimizden il araştırma sorumlusu Sağlık Müdür Yardımcısı Mevlüt Yıldız, il araştırma koordinatörü Eğitim Şube Müdürü Mustafa Birinci, ekip başı AÇSAP Şube Müdürü Dr. Mehmet Kaya, kontrolör sağlık memuru Abdullah Aşkar, kan alma sorumlusu hemşire Hanife Aycan, laboratuvar teknisyeni Ali Eke, Dr. Kısmet Serçe, Dr. Fethiye Güven, birinci görüşmeci diyetisyen Aylin Sayan, ikinci görüşmeci diyetisyen Sıdıka Şule Özbay,üçüncü görüşmeci hemşire Melek Çınar, dördüncü görüşmeci ebe Canan Tarık görevlendirildi. Araştırma kapsamındaki haneler illere göre değişen sayılarda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından tesadüfi yöntemle belirlenmiştir. İlimizde araştırma bölgesi olarak belirlenen Hisarcık ilçesi Saklar köyünde 24 hane ve merkez Yenidoğan Mahallesi'nde 36 hane araştırma kapsamına alınmıştır. İlimizdeki çalışmalar devam etmektedir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com