60 yıldır zarar eden kamu şirketi kara geçti

60 yıldır zarar eden kamu şirketi kara geçti
Kamu teşebbüsü olan Yozgat'taki Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik AŞ, son 2 yılda kara geçerek ortaklarına kar payı dağıtmaya başladı

YOZGAT (AA) - FERHAT KAYHAN - Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun da hissedarı olduğu Sorgun ilçesindeki kamu teşebbüsü Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik AŞ, kuruluşundan bu yana geçen 60 yılda ilk kez kara geçti. 

Ortaklarına uzun bir aradan sonra ilk kez kar payı dağıtan işletme, termik santraller kurma ve mermer borsası oluşturma kararı aldı.

Şirket Genel Müdürü Osman Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  yaklaşık 60 yıllık bir işletme olan Yeni Çeltek Kömür ve Madencilik AŞ’nin son 2 yıldır her sene iki kat büyüyerek, üretimini artırdığını ve uluslararası ekonomide çok hızlı bir yükseliş ivmesi yakaladığını söyledi. 

Coşkun, son yapılan genel kurulda da şirket ortaklarına kar payı dağıtılmasının, işletmenin geleceği adına oldukça önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.

Yıllarca zarar eden bir işletme görüntüsünde olan şirketin son yıllarda hayata geçirilen yeni projelerle kar eden, kazandığı ile yatırım yapan bir kurum haline geldiğini kaydeden Coşkun, şunları ifade etti:

 “Yeni Çeltek sadece fakir fukara fonuna kömür veren bir işletme olmaktan çıkmış, kar eden, yeni yatırımları hayata geçiren özel sektör mantığı ile çalışan kurumsal bir yapıya kavuşmuştur. Son genel kurulda, ekonomik anlamda elde ettiğimiz karı ortaklarımıza dağıtarak, ortaya çıkan karlılığın getirisini devletin kurumlarına yansıtmış olduk.”

Tarihinde ilk kez kasasında 20 milyon lira karla 2013 yılını kapatan şirketin bu sayede yeni yatırım ve faaliyet alanlarına yöneldiğini kaydeden Coşkun, “Üretim miktarımız arttı, çalışma alanı arttı, personel sayısı arttı ve şirketimiz dünya çapında bir firma olma yolunda güzel bir başlangıç yaptı" dedi.

 

- 2014 hedefi termik santraller

 

Coşkun, 2014 yılı hedeflerinin başında, ülkenin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak en önemli projelerden biri olan termik santraller kurulmasının geldiğini belirtti.

Türkiye’de nükleer enerji konusunda çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatan Coşkun, şöyle konuştu:

"Boğazlıyan Şeker Fabrikası ile bir proje çalışması içerisindeyiz. Şeker Fabrikası doğalgaz yerine yakıt olarak kömür kullanmayı planlıyor. Kömürle çalışan bir santral kurularak hem fabrikanın elektriği üretilecek hem de çiftçinin sulamada kullanması için enerji sağlanacak. Ülkemizin enerji ihtiyacına destek sağlamak bakımından termik santraller, metalik maden ve mermer başta olmak üzere diğer madenlerle ilgili çalışmalar yapmayı hedefledik.”

 

- Mermer borsası kuracaklar

 

Dünya mermer rezervinin yüzde 40’ı Türkiye'de bulunmasına rağmen bundan yeterince faydalanılmadığına dikkati çeken Coşkun, Türk madencilerin borsa bulunmadığı için mermeri dünya pazarına ucuza satmak zorunda kaldığını vurguladı.

Coşkun, şunları anlattı:

“Diyelim bin mermer firmamız var. Bunların her birisi çıkardığı madeni başta Çin olmak üzere yurt dışına satmakta. Çinli ayağına gelen mermerciden en iyi mermeri en ucuza alıp kendi karlılığını artırmakta. Ancak Yeni Çeltek gibi ortakları kamu olan ama özel bir şirket borsa oluşturacak olsa, mermercimiz mermerini Yeni Çeltek’e getirecek. Yeni Çeltek de bunu başta Çin olmak üzere diğer ülkelere pazarlayacak. Dolayısıyla mermerin değerinde kayıp olmadığı için hem ülkemiz hem mermercimiz, madencimiz daha fazla kazanacak hem de biz daha fazla katma değer sağlamış olacağız. Böylece mermerimizin ucuza gitmesini önlemiş olacağız. Bununla ilgili yeni bir ekip oluşturduk. Uzman maden mühendisi arkadaşları bünyemize kattık. Yapacağımız çalışmalarla 2014 yılı içerisinde mermer borsasının oluşması için elimizden geleni yapmaya çalışacağız."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com