600 yıllık hamam bulundu

600 yıllık hamam bulundu
Ödemiş Müze Müdürlüğü'ne bağlı uzman ekipler yapılan kazı çalışmaları sonucunda 600 yılık olduğu tahmin edilen bir hamam ortaya çıkarıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün girişimleriyle başlatılan Prof. Dr. Bozkurt Ersoy ve ÇEKÜL Havza Koordinatörü Emin Başaranbilek yönetiminde sürdürülen çalışmalar sonucunda hamam olduğu anlaşılan yapıda röleve çalışmalarının başlatılacağı ifade edildi.

Yapılan kazılarda yapının 1400'lü yılların mimarisiyle inşa edildiğini gösteren önemli bulgulara rastlandığını kaydeden ÇEKÜL Vakfı Küçükmenderes Havzası Koordinatörü Emin Başaranbilek, 'Tahminlerimize göre bu hamam 600 yıllık. Bozdağ'ın Aydınoğulları'nın yazlık sayfiye yeri olduğunu biliyoruz. Aydınoğlu Mehmet Bey'in evi de Bozdağ'da bulunuyordu.

Bu nedenle hamamın da Aydınoğulları'ndan kalmış olabileceğini düşünüyoruz. Çalışma ve araştırmaları sürdürüyoruz. Hamamın restorasyonu için Anıtlar Kurulu'na proje sunulacak. Proje kabul görürse bu tarihi yapıyı restore edeceğiz' dedi.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com