65 milyar avroluk kesintiye onay

65 milyar avroluk kesintiye onay
İspanyol hükümetinin 65 milyar avroluk yeni kesintileri Meclis'te kabul edildi.
İspanya'da sağcı hükümetin 11 Temmuz'da açıkladığı, 2015 yılına kadar kamu sektöründe 65 milyar avroluk tasarrufu öngören ve 1 Eylül'den itibaren yürürlüğe girecek yeni kesinti paketi Meclis'te kabul edildi. 
 
Mecliste yapılan bugünkü oturum sonunda yeni kesintilere sadece iktidardaki Halk Partisi'nin (PP) milletvekilleri onay verirken, muhalefetteki tüm siyasi partiler karşı oy kullandı. İspanya demokrasi tarihinde kamusal alanda yapılan en büyük kesintiler için 180 ''evet'', 131 ''hayır'' ve 1 ''çekimser'' oy çıkarken, Başbakan Mariano Rajoy Meclis Genel Kurulu'ndaki tartışmalara katılmadı.
 
Ekonomik krize karşı mücadelede kamu açığını azaltmak için kesintiler isteyen Avrupa Birliği'nin (AB) İspanya'ya yaptığı tavsiyeleri ''gerçek ve zorunluluk'' olarak değerlendiren Montoro, krizden çıkmak için bu yeni kesintilerin uygulanması, tüm İspanyol toplumunun fedakarlık ve çaba göstermesi gerektiğini savundu. Maliye Bakanı, memurların günlerdir sokaklarda protesto gösterisi yapmasına neden olan Noel ikramiyelerinin kaldırılmadığını, sadece 2015'e kadar dondurulduğunu vurguladı. 
 
Mecliste yapılan oylama sırasında, son bir haftadır olduğu gibi Madrid sokaklarında yine memurlar protesto gösterileri düzenledi. Kentin ana caddelerine çıkan memurlar, trafiği kesip, hükümetin istifasını istedi. 
 
Kabul edilen yeni kesintilere karşı sendikaların çağrısıyla bu akşam İspanya'nın 80 kentinde gösteri düzenlenecek. (EAK)
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com