6,5 milyon çalışanın önü kesildi, veto edin

6,5 milyon çalışanın önü kesildi, veto edin
TÜRK-İŞ önceki akşam TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen Sendikalar ve Toplu İş sözleşmesi yasasını veto etmesi için Cumhurbaşkanı Gül’e gitti.

Dün Saat 18.30’da TÜRK-İŞ Başkanı Mustafa Kumlu ile Genel Sekreter Pevrul Kavlak imzasını taşıyan mektup Cumhurbaşkanı’na sunuldu.

Mektupta yasanın sendika kurucularının Türkçe okuryazar olma şartının kaldırıldığına dikkat çekildi ayrıca sendikanın kurulacağı iş kolunda fiilen çalışma şartının da kaldırıldığı vurgulanarak, “Böyle bir uygulama sendika görüntüsü altında ortaya yüzlerce kuruluş çıkacak, çalışma hayatı kendini büyük bir kaosun içinde bulacak” denildi.

6.5 MİLYON İŞCİYE SENDİKA ENGELİ

Hürriyet İnternet'in haberine göre; TÜRK-İŞ, TOBB’un ısrarıyla yapılan ve 30 işçinin altındaki işyerlerinde ‘sendikal tazminat’ uygulamasının kaldırılmasını da Köşk’e şikayet etti. Bunun 6.5 milyon işçinin örgütlenmesinin önünü kestiği belirtilerek örgütlenme özgürlüğüne darbe vurulduğu ifade edildi.

Bu kanunun çalışma hayatında belirsizliğe, karmaşaya ve kaosa yol açacak tüm hükümlerinden arındırılması için Cumhurbaşkanı’ndan TBMM’ye yeniden göndermesi istendi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com