650 milyon liralık Başkanlık sarayı!

650 milyon liralık Başkanlık sarayı!
AOÇ arazisinde Selçuk mimarisine göre inşa edilecek hizmet binası 650 milyon liraya mal olacak.

Başbakanlık'ın Atatürk Orman Çiftliği arazisine yapılması planlanan yeni hizmet binasının 650 milyon liraya mal olması bekleniyor. Bina Selçuklu mimarisine göre inşa edilecek.
 
Radikal Gazetesi'nden Neşe Karanfil'in haberine göre Ankara’ya yeni yapılması planlanan Başbakanlık binasının toplam maliyeti 650 milyon lirayı bulacak.
 
Selçuklu mimarisine göre yapılacak olan yeni binanın Ankara’da Orman Genel Müdürlüğü’nün arazisine yapılması planlanıyor.
 
Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanan 2013 yılı yatırım programına göre Başbakanlık’ın yeni hizmet binasının toplam proje maliyeti 650 milyon. 2012-2014 yılları arasında gerçekleştirilmesi planlanan yeni bina için 2012 yılında 100 milyon lira harcandığı programda yer aldı. 2013 yılı için ise 150 milyon lira ödenek ayrıldı.
 
2014 BİTECEK
 
12 Ocak 2013 tarihli mükerrer Resmi Gazete'de bu yıl hangi kuruluşun hangi yatırımı yapacağının tek tek bilgisi yer aldı. 276 sayfalık yatırım programı içinde Başbakanlık’a ait yatırım programlarının detaylarına da yer verildi.
 
Başbakanlık’ın yatırım projelerinin toplam tutarı 951 milyon lira. Bunun 270 milyon liralık kısmı Milli Arşiv Sitesi inşaatına yönelik. 650 milyon liralık kısmı ise Başbakanlık Hizmet Binası’na ait. Başbakanlık’ın yeni binasının başlama ve bitiş yılı başlığı altında ‘2012-2014’ yılları yer alıyor. Yani Başbakanlığın yeni binasının 2014 yılında bitirilmesi hedefleniyor. Karakteristik özelliği kısmında ise, ‘etüt-proje inşaatı donanım’ ifadeleri yer alıyor. Yani hizmet binasının toplam etüdünden inşaat ve donanımına kadar bütün proje için toplamda 650 milyon lira harcanacak. Herhangi bir kredi kullanılmayacak.
 
SELÇUKLU MİMARİSİNE GÖRE İNŞA EDİLECEK
 
Başbakanlık’ın yeni hizmet binasını TOKİ yapacak. 150 dönüm arazi üzerine yapılacak olan yeni bina, Türkiye’nin en iyi korunan binalarından birisi olacak. Başbakanlık’ın yeni binası Söğütözü’ndeki Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde bulunan Orman Genel Müdürlüğü’nün arazisine yapılacak. Selçuklu mimarisine uygun olarak inşa edilecek Başbakanlık’ın binası, en fazla 3 kattan oluşacak. Cumhurbaşkanlığı gibi birkaç girişi olacak. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com