651. Geleneksel Domaniç Yağlı Güreşleri

651. Geleneksel Domaniç Yağlı Güreşleri
Kütahya'nın Domaniç ilçesinde bu yıl 651'ncisi düzenlenen tarihi yağlı güreş müsabakalarında başpehlivanlığı, Sakarya'dan Ümit Balta kazandı.

Kütahya'nın Domaniç ilçesinde bu yıl 651'ncisi düzenlenen tarihi yağlı güreş müsabakalarında başpehlivanlığı, Sakarya'dan Ümit Balta kazandı.
Ebe Çamlığı mevkinde gerçekleştirilen ve Osmanlı döneminde halkın yaylaya çıkışını simgeleyen güreşlere, çeşitli illerden 136 pehlivan katıldı. Baş, başaltı, büyük orta, küçük orta, tozkoparan, deste, teşvik ve minik olmak üzere 8 dalda yapılan güreşlere Domaniç ve çevre ilçelerden gelen vatandaşlar ilgi gösterdi.
Başpehlivanlık müsabakalarının finalinde, Sakarya'dan Ümit Balta, yine aynı ilden Mahmut Kabakçı ile karşılaştı. Çekişmeli geçen mücadeleyi Ümit Balta kazandı ve başpehlivan oldu. Müsabakalarda ikinciliği Mahmut Kabakçı, üçüncülüğü Manisa'dan Ali Gökcen elde etti.
Başaltı müsabakalarında Düzce'den İsmail Özbekir birinci olurken, büyük orta müsabakasında Sakarya'dan Gazanfer Kahveci, küçük ortada yine aynı ilden Mehmet Karagöz, tozkaparanda Deniz Yasak, destede Ali Gökcen, Teşvik'te Enes Barış birinci oldu.
Minikler kategorisinde ise Manisa'dan Ramazan Kaya, ilk sırada yer aldı. Kategorilerinde birinci olanlara kupa, ilk 3'e girenlere de para ödülü verildi.
Bu arada, geleneksel olarak düzenlenen çilek teşvik yarışmasında birinci Durabey köyünden Halil Yardımcı seçildi. 25 üreticinin katıldığı yarışmada ikinciliği Nigar Tutuk, üçüncülüğü Vahdettin Öztürk kazandı. Bu üreticiler 1'er altınla ödüllendirildi.
Halk oyunu gösterilerinin de sunulduğu etkinlikleri Domaniç Kaymakamı Cevat Çelik, AK Parti Kütahya İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, Domaniç Belediye Başkanı Yakup Yardımcı ve vatandaşlar izledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com