66 senedir tahtta

66 senedir tahtta
Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej'in 85. doğum günü münasebetiyle düzenlenen törene yüz binlerce kişi katıldı.
Uzun süredir solunum yetmezliği tedavisi gören Kral Adulyadej'in aracının geçtiği güzergahta yüz binlerce kişi bayrak ve flama salladı. Halk daha sonra, Kral'ın doğumunu sembolize eden sarı renkli giysiler içinde yaş gününün kutlanacağı meydanda toplandı. Televizyonların canlı olarak yayınladığı kutlama programına Kral Adulyadej tekerlekli sandalye getirildi. Kraliyet Sarayının önündeki Anantasamakom Taç Salonu'nda düzenlenen törene, yaklaşık 200 bin kişi katıldı.
 
66 sene ile, dünyanın en uzun süreli tahtta kalan kralı olan Adulyadej, zorlukla yaptığı konuşmada, "Bugün burada olan herkese teşekkür ediyorum. Ülkemiz, şu anki durumu ne olursa olsun, her türlü zorluğun üstesinden gelmeye devam edecektir" ifadelerini kullandı.
 
Kral Adulyadej, törenin ardından Siriraj Hastanesi'ne dönerken, yaş günü kutlamalarının akşam saatlerinde havai fişek gösterileriyle devam etti.
 
Kral Adulyadej, Temmuz ayında küçük bir beyin kanaması geçirmişti. Tedavisi nedeniyle hastaneden ayrılmayan Kral, geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Barack Obama'nın ülkeyi ziyaret sırasında düzenlenen toplantıya katılmıştı. (EAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com