67. Dünya Sağlık Asamblesi

67. Dünya Sağlık Asamblesi
Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Atbakan:

CENEVRE (AA) - Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ekrem Atbakan, sağlık alanında uluslararası dayanışmayı pekiştirmek ve işbirliği yapmak için kullanılan metotların gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Dünya Sağlık Asamblesi toplantısında Türkiye adına konuşan Atbakan, bulaşıcı hastalıkların, özellikle taşıyıcıyla bulaşan hastalıkların küresel sağlık için önemli bir tehdit olmaya devam ettiğini bildirdi.

Söz konusu hastalıklara karşı ortak, etkili ve çok iyi koordine edilmiş çabayla savaşmak gerektiğine işaret eden Atbakan, bu amaca ulaşmak için, sağlık ekiplerinin daha fazla uluslararası işbirliği yapmaları, işbirliğinin sınırlara sıkışıp kalmaması gerektiğini belirtti. 

Bulaşıcı olmayan hastalıklarla mücadelenin diğer önemli büyük sorun olduğuna dikkati çeken Atbakan, bu konuda artan küresel farkındalık ve siyasi taahhüt dolayısıyla mutlu olduklarını kaydetti. Atbakan, "Fakat, fil hala odada. Birbirimizin deneyimlerinden öğreneceğimiz daha çok şey var" dedi.

Türkiye'nin tütünle mücadele konusunda büyük mesafe kaydettiğine dikkati çeken Atbakan, sağlığın 2015 yılı sonrası gündemde güçlü tartışmalarla yerini almak zorunda olduğunu söyledi.

Atbakan, "Dayanışmayı pekiştirmek ve birbirimizle işbirliği yapmak için kullandığımız metotları gözden geçirmeliyiz" ifadesini kullandı. 

-Sağlık sistemine erişim- 

Bütün insanların farklı sağlık ihtiyaçları olduğuna değinen Atbakan, ihtiyacı en fazla olanın sağlık sistemine erişimi gerçek anlamda sağlamadan eşitlikten bahsedilemeyeceğini anlattı.

Türkiye'nin sağlık sisteminin son 12 yılda eşitlik konusunda önemli mesafe katettiğini vurgulayan Atbakan, Türkiye'nin daha sağlıklı bir dünya için vazgeçilmez olan iklim değişikliği gibi çevresel konuların çözülmesine büyük duyarlılık gösterdiğini bildirdi. 

Diğer taraftan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de Dünya Sağlık Asamblesi toplantılarına katılıyor.

Türkiye, Dünya Sağlık Asamblesi'ndeki çalışmalar çerçevesinde, yarın antimikrobik direnç konusunda etkinlik düzenleyecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com