7.7 milyon buhar oldu

7.7 milyon buhar oldu
CHP’li Mehmet Kaplan bu iddiayı bir soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi. Kaplan’ın iddiasına göre Fakir Fukara Fonu’nda biriken paranın promosyonu bürokratların harcaması için kullanıldı…

Sözcü gazetesinin haberine göre halk arasında Fakir Fukara Fonu (Fak-Fuk-Fon) olarak bilinen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu’nda biriken paranın bankalara yatırılarak elde edilen 7.7 milyon liralık promosyon gelirinin usulsüz harcandığı ortaya çıktı. Fonu yöneten Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nün başında, Nisan 2008’den bu yana Aziz Yıldırım görev yapıyor. Fon’un, çeşitli vergi ve cezalardan elde edilen milyarlarca liralık gelirini kamu bankalarına yatıran yönetim, bankalarla yaptığı anlaşma uyarınca, ‘promosyon’ adı altında nema elde etti. Sayıştay ve Başbakanlık Teftiş Kurulu, böyle bir uygulamanın tamamen hukuka aykırı ve usulsüz olduğu görüşünde birleşiyor. Sayıştay’a göre Fon’un geliri, devletin geliridir ve devletin gelir hesabına kaydedilir. Hiçbir şe­ilde harcanamaz, Hazine’ye aktarılır.

Bakan Şahin’e soruldu

Kurum için yapılacak herhangi bir harcama için Bütçe’den ödenek talep edilir. Yapılan hem Bütçe Kanunu’na hem de 5018 sayılı Kamu Mali Kontrol Kanunu’na aykırı bir suçtur. Kurumlar sadece bütçeden aktarılan ödeneği harcayabilir. CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde, Fon’da ne kadar paranın biriktiğini, yapılan harcamaları, ve konuyla ilgili herhangi bir soruşturma yapılıp yapılmadığını sordu.

7.7 MİLYON LİRAYI İŞTE BUNLARA HARCAMIŞLAR:

2008 yılından 22 Haziran 2011’e kadar bankalardan sağlanan promosyon gelirlerinin önemli bir bölümü ‘temsil, ağırlama, yemek, kozmetik, kuruyemiş, kira, şoför, çiçek, temizlik, danışmanlık, mobilya, dekorasyon, akaryakıt, araç bakımı, beyaz eşya, kırtasiye, kuaför malzemesi, yazılım, medya takip hizmeti’ gibi gider kalemleri için harcandı. Faturalar arasında 9 lira 90 kuruşluk market ve 13 lira 50 kuruşluk pastane harcamasından, 31 bin liralık mobilya ve 206 bin liralık bilgisayar harcamasına varana kadar yüzlerce kalemlik gider yer aldı.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com