7 ilde akaryakıt kaçakçılığı operasyonu

7 ilde akaryakıt kaçakçılığı operasyonu
Eskişehir polisi, 7 ilde gerçekleştirdiği operasyonla 180 ton kaçak akaryakıt ele geçirirken, örgüt kurup akaryakıt kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen 15 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden bazılarının polisle girdikleri silahlı çatışmanın ardından yak

Eskişehir polisi, 7 ilde gerçekleştirdiği operasyonla 180 ton kaçak akaryakıt ele geçirirken, örgüt kurup akaryakıt kaçakçılığı yaptıkları iddia edilen 15 kişiyi gözaltına aldı. Şüphelilerden bazılarının polisle girdikleri silahlı çatışmanın ardından yakalandıkları bildirildi.
Edinilen bilgiye göre, Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri; İstanbul ve Kocaeli'nde faaliyet gösteren bir suç örgütünün Gebze-Dilovası mevkiinden temin ettikleri solvent ve madeni yağ karışımlı kaçak akaryakıtı Eskişehir, Balıkesir, Ankara, Aksaray, Burdur, Bursa ve Antalya başta olmak üzere diğer illerde bulunan akaryakıt istasyonlarına ve otobüs ve nakliye firması şantiyelerine sattıkları istihbaratı üzerine operasyon başlattı. Eskişehir, İstanbul, Kocaeli, Aksaray, Şanlıurfa, Balıkesir ve Antalya'da eş zamanlı yapılan operasyonda, 15 şüpheli yakalandı. Ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda 2 tabanca, 33 mermi, 3 sahte kimlik, bir sahte ehliyet, akaryakıt kaçakçılığıyla alakalı çok sayıda doküman ele geçirilen şüphelilerden bazılarının yakalanmamak için polisle silahlı çatışmaya girdikleri ve sonrasında etkisiz hale getirilerek gözaltına alındıkları açıklandı. Bu arada Eskişehir'de faaliyet gösteren 2 büyük otobüs firmasının kaçak akaryakıt kullandıklarının tespit edildiği, bugüne kadar yaklaşık 180 ton kaçak akaryakıt ele geçirildiği belirtildi.
Şüphelilerin, solvent ve madeni yağ ithal etme, üretme ya da işleme izni olmaması sebebiyle kaçak ve karışımlı akaryakıt üretimi için ihtiyaç duydukları solvent ve madeni yağ türevlerini, ithalatçı firmalardan ya da sanayici kimya ile madeni yağ üretim firmalarından kayıt dışı yöntemlerle temin ettikleri, ön izne tabi olması sebebiyle şartlı ÖTV muafiyeti uygulanan söz konusu maddeleri kaçak ve karışımlı akaryakıt üretiminde kullanıp akaryakıt istasyonlarına motorin ya da endüstriyel maksatlı genel madeni yağ adı altında satarak yüksek miktarlarda haksız kazanç elde ettikleri iddia edildi.
Eskişehir'de sorgulamaları tamamlanan 15 kişi, 'suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, örgütü yönetmek, suç işlemek için kurulmuş örgüte üye olmak, örgütün faaliyeti çerçevesinde suç işlemek, örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek, örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek, 5607 sayılı kanuna muhalefet, 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu'na muhalefet ederek akaryakıt kaçakçılığı yapmak, 6136 sayılı kanuna muhalefet, adam öldürmeye tam teşebbüs' suçlarından adliyeye sevk edildi.
Öte yandan örgütten karışımlı kaçak akaryakıt aldığı tespit edilen 4 ayrı ildeki akaryakıt istasyonlarının denetlendiği, vergi boyutu ve gümrük araştırmalarının çok yönlü olarak devam ettiği bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com