7 şoförden 6'sı uyuşturucu kullanıyor

7 şoförden 6'sı uyuşturucu kullanıyor
İstanbul'da yapılan denetimler minibüs şoförlerinin halini ortaya koydu.

Hergün binlerce insanı taşıyan minibüs ve otobüs şoförlerinin test sonuçları dehşete soktu. İnsanların canlarını emanet ettikleri şoförlerden denetime takılan 7 kişinin 6'sının kanında uyuşturucu bulundu. Uyuşturucu madde alarak araç başına geçen şoförlere 3 bin 600 TL para cezası verilip 5 yıl ehliyetlerine el konuldu.

Karayolları Trafik Ceza Kanunu'nda yapılan son değişiklikle alkolün yanısıra uyuşturucu kullananların da para ve trafikten men cezası sonucu denetim yapan trafik polisleri durdurdukları 7 araçtan 6'sının şoföründe uyuşturucu tespit etti. Yurt dışından ithal edilen tükürük, ter ve kandan ölçüm yapan kitler ile tespit edilen uyuşturucu kullanımı sonucu şoförlere 3 bin 600 TL para cezası verilerek ehliyetlerine 5 yıl süreyle el konuldu.

Trafik ekiplerinin son iki aylık denetimlerinde ise 73 sürücüye uyuşturucu testi uyguladı. Bu uygulamalarda 16 ticari taksi sürücüsünden 3’ünde, bir kamyon ve kamyonet sürücünde, 49 otomobil sürücüsünden 15’inde ve 7 minibüs ve otobüs sürücüsünden 6’sında uyuşturucu madde tespit edildi. İşlem gören 24 sürücüye kanun gereği 3 bin 600 TL para cezası uygulandı. Sürücüler tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

İstanbul’da trafik polisleri, uyuşturucu testini maliyeti yüksek olduğu için sadece şüphelendikleri sürücülere uyguluyor. Teste tabi tutulan 49 otomobil sürücüsünden 15’inin uyuşturucu madde kullandığı tespit edildi. (MRE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com