7. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası

7. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası
Başbakan Yardımcısı Babacan: (1)

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Yılların, 10 yılların emeği haftalarla, aylarla ifade edilen sürelerde yok olabiliyor. Ülkemizdeki güven ortamının kıymetini mutlaka bilmemiz ve güçlendirilmesiyle ilgili ne gerekiyorsa yapmamız gerekiyor" dedi.

Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen 7. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası'nda yaptığı konuşmada, ekonomiyle ilgili yaptıklarının, yapacaklarının önümüzdeki dönemde önem kazanacağını söyledi.

Bir ülkenin ekonomisinin olmazsa olmaz unsurlarının "siyasi istikrar ve güven ortamı" olduğunu vurgulayan Babacan, siyasi istikrarın son derece önemli olduğunu ifade etti.

Son 11 yılda yapılan reformların Türkiye'de demokrasiyi, temel insan hakları ve özgürlükleri iyileştirdiğini dile getiren Babacan, bunlarla ilgili önlerinde daha uzun bir yapılacaklar listesi bulunduğunu, bu konularda "mükemmel olduklarını" söylemediklerini belirtti. Babacan, "Önemli adımlar attık fakat daha eksiklerimiz var, bunların da farkındayız" diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ekim ayında açıkladığı demokratikleşme paketinin de önemli bir adım olduğuna işaret eden Babacan, Erdoğan'ın da söylediği gibi bunun ne ilk ne de son adım olduğunu vurguladı.

Bu noktada AB normlarının son derece önemli olduğunu söyleyen Babacan, şunları kaydetti:

"Demokrasi, demokrasinin kalitesi deyince neyi anlamalıyız? Her ülke kendini demokratik olarak tanımlayabilir. Bunu evrensel standartlarla, ölçütlerle mukayese edip kalite kontrolünü yapmadan gerçek anlamda demokrasiyiz dememiz de kolay değil. AB bize bunu sağlıyor. Bunun içindir ki Fransa'daki yeni yönetimle beraber AB sürecimizi hızlandırmak için yoğun bir çaba göstermeye başladık ve 3,5 yıllık aradan sonra 1 fasıl daha müzakereye açabildik. Bu yıl için 2 fasıl daha hedefliyoruz, onlar da çok önemli fasıllar. Bir tanesi yargı ve temel haklar, diğeri adalet, özgürlük ve güvenlik, 23 ve 24 nolu fasıllar. Aslında her iki faslın da içinde bulunduğumuz konjonktür açısından ne kadar önemli olduğunu daha fazla anlatmama herhalde gerek yok."

Babacan, bu kriterlerin, normların sadece demokrasinin kalitesi açısından değil, hukuk sistemi açısından da son derece önemli olduğuna işaret etti.

Güven ortamının oluşmasının zaman aldığını dile getiren Babacan, güvenin kazanılmasının basamak basamak, kaybının ise çok hızlı olduğunu anlattı. Babacan, şöyle konuştu:

"Yılların, 10 yılların emeği haftalarla, aylarla ifade edilen sürelerde yok olabiliyor. Ülkemizdeki güven ortamının kıymetini mutlaka bilmemiz ve güçlendirilmesiyle ilgili ne gerekiyorsa yapmamız gerekiyor. Güven deyince de en önemli unsur hukuk. Hukukun üstünlüğünü baz alan bir ülke görmek istiyoruz. 11 yıldır bunun için çaba gösteriyoruz ama eksiklerimizin olduğunu son 2-3 aydaki gelişmelerden izledik, gördük. Hukukun üstünlüğü deyince neyi anlayacağız? Buradaki referanslarımız Avrupa Konseyi ve AB'dir. Başka yerlerde aramayacağız. Bizim hukuk normları konusundaki referanslarımız başka uluslararası oluşumlarda, Afrika Birliği'nde, Shangay'da değil, AB ve Avrupa Konseyi'ndedir. Bizim bu evrensel hukuk normlarıyla hareket etmemiz, Anayasamızda gerekli düzenlemeleri yapmamız gerekiyor. Maalesef bu dönem yapamadık. Bizim iktidar partisi olarak Meclis'te aritmetiğimiz yeterli değil ama Meclis'te yapılan Uzlaştırma Komisyonu'nda sonuç alamadık." 

- "Gri alanlar temizlenmeli"

Anayasa'dan başlayarak tek tek bütün kanunların, tüm düzenlemelerin mutlaka bir hukuk devletine yaraşır hale gelmesi gerektiğini ifade eden Babacan, ekonomi açısından hukuki güvenliğin son derece önemli olduğu vurguladı. Babacan, şunları kaydetti:

"Eğer güven ortamı diyorsak hukuki güvenliği tam olarak sağlamamız gerekiyor. Bu, kanunların açık olması, gri alanların mümkün olduğunca temizlenmesi, geriye doğru asla yürümemesi, edinilmiş hakların sonuna kadar korunması, kanunların sık sık değişmemesi anlamındadır. Yargı sisteminin hızlı, tutarlı, güvenilir çalışması...

Yargının bağımsızlığı kuşkusuz önemli, ama tarafsız olması da çok önemli. Hele hele bağımsızlık alanını farklı amaç ve hedeflere yönelik kullanmak isteyenler olduğunda bunlar da mutlaka disipline edilmeli. Türkiye'nin gerçek anlamda bir hukuk devleti olması gerçekten güven ortamı ve gelişmiş ekonomi, birinci sınıf demokrasi açısından olmazsa olmaz bir husus."

(sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com