7. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası

7. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası
Başbakan Yardımcısı Babacan: (2)

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'de güven ortamının sağlanması için hukukun önemli olduğunu belirterek, "Hukukun üstünlüğünü baz alan bir ülke görmek istiyoruz. 11 yıldır bunun için çaba gösteriyoruz ama eksiklerimizin olduğunu son 2-3 aydır yaşanan gelişmelerden de hep beraber izledik" dedi.

Babacan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) ev sahipliğinde düzenlenen "7. Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası"nda yaptığı konuşmada, ekonomiye ilişkin yaptıkları ve yapacaklarının önümüzdeki dönemde önem kazanacağını söyledi. Babacan, ekonominin ilerlemesi için siyasi istikrar ve güven ortamının çok önemli olduğunu belirtti. 

Hükümet olarak son 11 yıldır yapmış oldukları reformların, ülkede demokrasinin ilerlemesini sağladığını ve temel insan hakları ve özgürlükler konusunda uygulamaları iyileştirdiğini anlatan Babacan, şunları kaydetti: 

"Bununla ilgili önümüzde uzun bir yapılacaklar listesi var. Önemli adımlar attık ama daha eksiklerimiz var. Bunun da farkındayız. En son ekim ayında Sayın Başbakanımızın açıkladığı demokratikleşme paketi, önemli bir adım daha oldu. Ama Sayın Başbakanımızın da söylediği gibi bu, ne ilk adım ne son adım. Bunu mutlaka yenileri izlemek zorunda. Bu nokta da AB normları son derece önemli. Her ülke kendini demokratik olarak tanımlayabilir ama bunu evrensel standartlarla mukayese edip kalite kontrolü yapmadan 'gerçek anlamda bir demokrasiyiz' dememiz kolay değil. İşte AB bize, bunu sağlıyor."

- "Hukukun üstünlüğü baz alınmalı"

Ekonominin ilerleyişi açısından güvenin önemini de vurgulayan Babacan, güvenin kazanılması zor ancak kaybedilmesi çok kolay bir şey olduğuna işaret etti. 

Güven ortamının sağlanması için hukukun işlevine dikkati çeken Babacan, "Hukukun üstünlüğünü baz alan bir ülke görmek istiyoruz. 11 yıldır bunun için çaba gösteriyoruz ama eksiklerimizin olduğunu son 2-3 aydır yaşanan gelişmelerden de hep beraber izledik" dedi. 

Hukukun üstünlüğü açısından AB ve Avrupa Konseyini referans aldıklarını anlatan Babacan, "Bizim, hukuk konusundaki referanslarımız başka uluslararası oluşumlarda değil, Afrika Birliği'nde değil, Şangay'da değil. AB'de ve Avrupa Konseyi'nde" ifadesini kullandı. 

Türkiye'nin, evrensel hukuk normları ile hareket etmesini ve anayasada gerekli düzenlemeleri yapması gerektiğini dile getiren Babacan, yeni anayasa konusunda TBMM'de Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndan sonuç alınamadığını hatırlattı.  

Ekonomi açısından hukuki güvenliğin son derece önemli olduğunun altını çizen Babacan, bunun için kanunların çok açık olması, geriye doğru yürümemesi, edinilmiş hakların sonuna kadar korunması ve mevzuatların sık sık değişmemesinin önemine işaret etti. 

"Yargının bağımsızlığı kadar tarafsız olması da önemli" diyen Babacan,  yargının bağımsızlık alanını farklı amaçla ve farklı hedeflere yönelik kullanmak isteyenler olduğunda bunlara da mutlaka "dur" denilmesi gerektiğini söyledi. 

- "Yolsuzlukla mücadeleye çok önem veriyoruz"

Türkiye'nin, artık işleyen bir piyasa ekonomisine sahip bulunduğunu kaydeden Babacan, piyasa ekonomisinin kurallara da dayalı olmasının önemini dile getirdi. 

Türkiye'nin 1. sınıf bir demokrasiye sahip olması açısından fırsat eşitliği ve şeffaflığın önemine dikkati çeken Babacan,  "Şeffaflık deyince, yolsuzlukla mücadele bunun ayrılmaz bir parçası. Hiçbir yolsuzluğun üzerinin örtülmemesi ve buna müsamaha gösterilmemesi gerekiyor. Bu, hükümet olarak son derece önem verdiğimiz, hiçbir taviz vermeden önümüzdeki dönemde de uygulayacağımız bir husus" ifadesini kullandı.

Babacan, Türkiye'nin, son yıllarda, uluslararası şeffaflık sıralamasında yükseldiğini ancak bu konuda en iyiyi hedeflediğini kaydetti. 

Sektörel Ekonomi Şurası hakkında da görüşlerini paylaşan Babacan, bir önceki şurada Hazine Müsteşarlığının 751 gündem maddesi tespit ettiğini bunlar içinde mali yüklerin azaltılmasına ilişkin sorunları çözmenin kolay olmadığını belirtti. 

Babacan, yaklaşık bir ay sonra, bugünkü şurada dinlenecek önerilerin somutlaştırılması, tasniflerin yapılması ve ilgili bakanlıkların görevlendirilmesi işlemlerinin tamamlanacağını bildirdi. 

Daha önceki şuralardan farklı olarak 6 ay sonra bir değerlendirme yapmak istediklerini kaydeden Babacan, "Görevlendirilen bakanlıklarımız gelecekler, o görevlendirme ile alakalı 6 ay içerisinde ne gibi gelişmeler oldu, bunun bir özetini iş adamları ile paylaşacaklar" dedi. 

(Sürecek)

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com