7. ÜSİMP Kongresi

7. ÜSİMP Kongresi
ÜSİMP Düzenleme Komitesi Başkanı Prof. Dr. Alçı:

KAYSERİ (AA) - Yedinci Üniversite Sanayi İşbirliği Merkezleri Platformu (ÜSİMP) Kongresi kapsamında, 28. Mühendislik Dekanları Konseyi Toplantısı ve Proje Park 2014 Ar-Ge Proje Pazarı Toplantısı gerçekleştirildi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Sabancı Kültür Sitesi'ndeki toplantıda konuşan ÜSİMP Düzenleme Komitesi Başkanı ve ERÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Alçı, üç toplantının aynı gün ve bir arada yapılıyor olmasının anlam taşıdığını söyledi.

İki gün sürecek toplantıda, Türkiye'nin tekno girişimcilikten tekno sanayileşmeye nasıl taşınabileceği konusunun tartışılacağını belirten Alçı, şunları kaydetti:

"Bu ülkeyi, emek yoğun üretimden bilgi yoğun üretime nasıl taşırız, katma değeri nasıl sağlarız, bu katma değerden devlet, üniversite, sanayi platformu nasıl faydalanabilir, bu konuda fikir üreteceğiz. Ülkemize baktığımızda tarihçisi, Türkçecisi, sağlık bilimcisi, mühendisi tüm alanlarda 55 bin civarında bilim insanımız var. 75 milyonluk nüfusun binde biri bile bilim ve teknolojiyle Ar-Ge ve inovasyonla ilgili değil. Bu, şöyle bir sıkıntıyı beraberinde getiriyor, demek ki biz bilim ve teknolojide sıçrama yapmak istediğimizde insan kaynakları konusunda ciddi sıkıntılarımız var. O halde bir an önce insan kaynakları sıkıntımızı gidermemiz gerekiyor. Dünyayla yarışmanın yolu, çok kolay değil. Bu zorlukları aşmak için bilim kültürünü, sanayi, inovasyon, Ar-Ge kültürünü davranış biçimi haline getirmemiz gerekiyor."

ÜSİMP Organizasyon Komitesi Üyesi Prof. Dr. Hamit Serbest de Türkiye'de üniversite sanayi işbirliği konusundaki ilk çalışmaların Kayseri'de yapıldığını söyledi.

Erciyes Teknopark AŞ Genel Müdürü Bilgin Saylık da akademisyen, sanayici, teknoloji transfer ofisleri, üniversite sanayi iş birliği merkezlerinin bir araya gelebileceği, güncel sorunların tartışılabileceği platform oluşturmaya çalıştıklarını ifade ederek, "Ülkenin ihtiyacı olan yüksek teknoloji ürünlerinin üretilmesi için girişimciliğin temelleri üniversitelerde atılıp, sanayi üzerinden seri üretime geçirilerek topluma kazandırılması öngörüsüyle hareket ediyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, katılımcılara plaket verdi. 

Törenin ardından 20 üniversiteden 88 projenin yer aldığı Proje Park 2014 Ar-Ge Proje Pazarı sergisi gezildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com