7 üst düzey yöneticisi öldürüldü

7 üst düzey yöneticisi öldürüldü
Dağlıca saldırısını planlayan isim hava harekatında öldürüldü. PKK'ya yakın haber ajansı 10 Ekim'de yapılan hava harekatında 7 örgüt yöneticisini öldüğünü açıkladı.

10 Ekim tarihinde Irak'ın kuzeyindeki hedeflere yapılan saldırılarda terör örgütü ağır kayıplar verdi.Terörörgütü kendine yakın birinternetsitesi aracılığıyla 3 üst düzey yöneticinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ölen örgüt yöneticilerinin Rüstem Osman, Guhar Çekirge ve Yücel Halis olduğu açıklanırken 4 örgüt üyesinin de öldüğü duyuruldu
 
Ölen isimlerden Yücel Halis oldukça dikkat çeken bir isim. Örgütün son dönemlerde gerçekleştirdiği kanlı eylemleri sorumlularından biri olarak sık sık adı geçen Yücel Halis'in ismi ilk 12 Mehmetçiğin şehit düştüğü Dağlıca baskınıyla gündeme geldi Hain baskını bizzat planlayan Halis, saldırıda kaçırılan 8 askerin teslimi sırasında hazırlanan tutanağa PKK adına imza atan kişiydi. Halis'in ismi bir de 37 kişinin yanarak can verdiği Madımak Katliamı'yla ilgili soruşturmada da geçmişti

Yücel Halis kimdir? *
 
SHP'li milletvekili ve devlet bakanı Ziya Halis'in yeğeni olan Yücel Halis örgüt içinde "Koçgiri Celladı" olarak tanınıyordu. Sivas-Zara-Divriği hattının sorumlusu olan Yücel Halis'in ilk eylemi 2 Temmuz 1993SivasMadımak olaylarından 3 gün önce Erzincan-Sivas Karayolu'nu kesmek oldu. Yücel Halis, 1997'de Abdullah Öcalan tarafından Şam'a çağrıldı. Bir süre Ermenistan'da kalan Yücel Halis daha sonra K.Irak Bölgesi'ndeki kamplarda eğitmen oldu. 2005'te Hakkari bölgesinden sorumlu olan Halis'in adı 12 Mehmetçiğin şehit düştüğü Dağlıca baskınıyla duyuldu. Kadri Çelik isimli örgüt yöneticisiyle baskını bizzat planlayan Halis, saldırıda kaçırılan 8 askerin DTP'li milletvekillerine teslimi sırasında hazırlanan tutanağa PKK adına imza atan kişiydi.
 
'Alevileri devlete ezdirirsek kendi tarafımıza çekebiliriz'
 
Yücel Halis hakkında bilgi veren gizli tanıklardan biri şunları anlattı: "Yücel Halis Alevi kökenlidir. Örgüt içindeki Alevileri ajite ederdi. Sünni köylere yönelik eylemler gerçekleştirdi. Hamu Çimen olarak bilinen bölgedeki köye saldırı düzenlendi. Alevi vatandaşları ayrıldı, 4 Sünni öldürdü. 'Sünniler zaten devletin tarafındadır, safları bellidir. Aleviler de devlete yakınlaşıyor. Alevileri devlete ezdirerek taraf olmaya zorlamak lazım. Alevileri devlete bu şekilde ezdirirsek Alevileri tarafımıza geçeriz' diyordu." PKK'da yer almış başka bir şahıs da şunları söyledi: "1994'de Selimiye köyüne yapılan baskın talimatını Abdullah Öcalan bizzat ALİŞER KOÇGİRİ (kod) Yücel Halis'e verdi. Bu eylem yapılmadan önce Alişer "Madımak Otelinin yakılması olayına karışanlardan bir tanesi bu köylüdür. Bu köy Sünni Türk köyüdür, Aleviler yalnız değil, onlara sahip çıkılması lazım. Bölgede Alevilerin güçlü olduğunu ispatlamak amacıyla bu eylemin yapılması gerekiyor. Yani bölgede Alevilerle Sünnilerin birbirleriyle çatışması gerekiyor" dedi." Selimiye köyüne gidildiğinde, köyde bulunan koruculardan dokuzu bir araya topladıktan sonra bu şahıslardan bir tanesinin eline saz verilip sazı çalması istendi. Şahıs sazı çalarken yanındaki 9 kişiyle birlikte tarandılar ve hepsi öldü."
 
(* Çeşitli gazetelerde çıkan haberlerden derlenmiştir)
 
SAMANYOLUHABER

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com