70 bin fidan dikilecek

70 bin fidan dikilecek
Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 1100 dönüm bodur meşe sahasına 70 bin fidan dikilecek.

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 1100 dönüm bodur meşe sahasına 70 bin fidan dikilecek.
İlçe Orman İşletme Müdürü Nurettin Dağdelen, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yenikent beldesi yakınındaki alanda ağaçlandırma çalışması başlattıklarını bildirdi.
Bodur meşelerin mevcut olduğu sahada başlatılan ağaçlandırma çalışmasıyla bölge halkına ekonomik katkı sağlamayı amaçladıklarını belirten Dağdelen, şunları kaydetti:
''Bodur meşe sahasında geçen yıl ekim ayında başlattığımız ıslah çalışmalarında dozerle 70-80 santimlik derin toprak işlemesi yapılmıştır. Arazinin yer yer eğimli kısımlarda ise ekskavatör ile teraslar oluşturduk. Sıkı bir çalışma sonunda ağaçlandırmaya elverişli hale getirdiğimiz sahada önümüzdeki günlerde fidan dikim çalışmaları yapacağız. Dikim çalışmalarından önce, çalışmaların kontrolünü yapacak olan işletme şeflerine, orman muhafaza memurlarına ve orman işçilerine dikim tekniği, fidanların sağlık kontrolü gibi konularda uygulamalı olarak hizmet içi eğitim verildi. Dikilecek fidan türleri seçilirken, mevkinin iklim koşullarına uygun olan melengiç türüne ağırlık verilecek, ayrıca doğal olarak mevcut bulunan melengiç ağaçlarına Antep fıstığı aşısı yapılacak.''
Dağdelen, söz konusu sahaya 22 bin kızılçam, 9 bin 650 fıstık çamı, 3 bin badem, 4 bin ceviz, 12 bin mahlep, 2 bin iğde, 10 bin yalancı akasya, 6 bin ıhlamur, 150 nar, 1000 melengiç ve 200 zeytin olmak üzere toplam 70 bin fidan dikileceğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com