700 bin fidan toprakla buluştu

700 bin fidan toprakla buluştu
Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Simav Orman İşletme Müdürlüğü Simav Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanında bulunan Pazarlar İlçesi Tepe Köy, Saray sınırları içerisinde ve İlçe merkezi şahma mevkisindeki orman niteliğini kaybetmiş olan 7 bin dekarlık ala

Kütahya Orman Bölge Müdürlüğü Simav Orman İşletme Müdürlüğü Simav Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanında bulunan Pazarlar İlçesi Tepe Köy, Saray sınırları içerisinde ve İlçe merkezi şahma mevkisindeki orman niteliğini kaybetmiş olan 7 bin dekarlık alana 700 bin fidan dikildi.

Pazarlar ilçesi şahma mevkisi, Tepe Köy ve Saray Köyde Ormanların Rehabilitasyonu kapsamında yapılan ağaçlandırma çalışmaları devam ediyor. Yapılan ağaçlandırma çalışmalarında badem, ceviz, kestane, mahlep, akasya, ahlat, antepfıstığı, karaçam, ıhlamur, sedir, akçaağaç, dişbudak, at kestanesi iğde ve fıstıkçamı fidanı dikimi yapıldı.
Rehabilitasyon projesi kapsamında dikim işlemleri yaklaşık bir ay gibi bir sürede 400 işçi ile yapıldı.
Proje sahasının etrafı dikenli tel ihata ile çevrilerek ve köy tüzel kişiliği koruması yapılmak suretiyle koruma altına alındı.
Yapılan çalışmalardan memnuniyetini belirten köy halkı sahanın devamında bulunan sahalarda da ağaçlandırma çalışmalarının ileriki yıllarda devam etmesini istiyorlar.
Ağaçlandırma çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini belirten Simav Orman İşletme Şefi Mehmet Başaran, “ Simav Orman İşletme Şefliği sorumluluk alanlarında olan Pazarlar İlçesine bağlı Saray Köy, Tepe Köy ve ilçe merkezi sınırları içersinde olan şahma mevkisinde bozuk, verimsiz orman alanlarında ormanların rehabilitasyonu kapsamında yaklaşık 700 hektar (7 bin dekar) alanda sosyal ormancılık amaçlı badem, ceviz, kestane, mahlep, akasya, ahlat, antepfıstığı, karaçam, ıhlamur, sedir, akçaağaç, dişbudak, at kestanesi iğde ve fıstıkçamı türleri ağırlıklı olmak üzere yaklaşık 700 bin adet fidan dikimi yapıldı. Dikim çalışmalarına İlçe merkezi, Tepe Köy, Saray Köylü ve civar köylerdeki yaklaşık 400 kişi dikim çalışmalarına katıldı.
Bütün bu dikim çalışmaları meyvesini vermeye başladığında (5 yıl sonra) yöre ekonomisine yılda 10 milyon(10 trilyon) lira katkı sağlayacaktır. Bu sayede tekrardan şehirden köye göç başlayacaktır. Bozuk orman alanlarını rehabilitasyon çalışmaları kapsamında dikilen fidanlar Simav Orman İşletme Şefliğinin Yeşilköy'de bulunan geçici orman fidanlığında yetiştirildi” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com