-700 yıllık Karamanoğulları sarayı toprak üstüne çıkarıldı

-700 yıllık Karamanoğulları sarayı toprak üstüne çıkarıldı
Karaman Kalesi'nde yapılan kurtarma kazılarında, Anadolu'nun en güçlü beyliklerinden Karamaoğulları'na ait saray kalıntıları bulundu-Kazılarda, sarayın kabul ve taht salonu, hazine odası, mescit, harem odası, konuk odaları, hamam, mutfak, çama

TUĞBA ÖZGÜR DURMAZ - Karaman Kalesi'nde yapılan kurtarma kazılarında, Anadolu'nun en güçlü beyliklerinden Karamaoğulları'na ait saray kalıntıları bulundu.

AA muhabirinin Kültür ve Turizm Bakanlığından edindiği bilgiye göre, Konya Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararıyla Karaman Kalesi'nin avlusuna yapılan amfi tiyatro, sahne ve soyunma kabinlerinin kaldırılması için başlatılan hafriyat çalışmaları sırasında arkeolojik duvar kalıntılarıyla karşılaşıldı ve kurtarma kazıları başlatıldı.

Bulunan kalıntıların ise 14. yüzyılda aktif kullanılan, Karamanoğulları Beyliği'ne ait bir saray olduğu düşünülüyor.

Karaman Müzesi Müdürlüğünce yürütülen kazılarda, sarayın kabul ve taht salonu, hazine odası, mescit, harem odası, konuk odaları, hamam, mutfak, çamaşırhane ve tuvalet bölümleri gün yüzüne çıkarıldı. Ayrıca, fildişinden satranç tasları, kandiller, heykel kaidesi, top namluları, seramik kaplar ve alçı süslemeleri de bulundu.

-Arkeo-park yapılacak

Yeniden toprak üstüne çıkarılan sarayla birlikte Karaman Kale'si, restorasyon çalışmalarının ardından bir arkeo-parka dönüştürülecek.

Böylece, Karaman ve çevresinde ortaya çıkarılan İslami dönem eserlerinin de sergileneceği yeni bir turizm destinasyonu oluşturulacak.

-"Son derece önemli bir keşif"

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hatice Oruç, AA muhabirine buluntuyu değerlendirdi.

Beylikler dönemiyle ilgili arşiv kaynaklarının eksikliği ve eldeki kaynakların da çoğunlukla Osmanlı kroniklerine dayandığına işaret eden Oruç, "14. yüzyıl Anadolu tarihinin aydınlığa kavuşması açısından son derece önemli bir keşif" dedi.

Oruç, kendilerini Selçuklu'nun varisi görmeleri dolayısıyla Osmanlı Devleti ile rekabet eden Karamanoğulları Beyliğinin, diğer Anadolu Beylikleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu belirtti.

-Karamanoğulları Beyliği

"Türkçeyi resmi dil olarak kullanan Anadolu'daki ilk beylik" olarak tarihe geçen Karamanoğulları Beyliği, 1250-1487 yıllarında hüküm sürdü.

Oğuzların Salur ya da Avşar boyundan oldukları tahmin edilen beylik 13. yüzyıl Anadolu'nun en güçlü Türk otoritesiydi ve beyliğin kurucusu Karamen Bey, tüm Türkleri tek çatı altında toplamayı gaye edindi.

Karamanoğulları, Osmanlı Devleti'nin Balkanlarda ilerlediği dönemde Osmanlı şehirlerini ele geçirmesi üzerine iki beylik arasında Sultan II. Bayezid dönemine kadar süren bir anlaşma imzalandı.

1403 yılında, Anadolu'ya giren Timur'a bağlılığını sunan beylik, güç kazanarak Osmanlı'ya ait bazı toprakları ele geçirdi. Osmanlı Devleti'nin 1443-1444 yılları arasında yaptığı Varna Savaşı esnasında, Karamanoğlu İbrahim Bey Ankara ve Kütahya'yı aldı ancak savaştan zaferle dönen II. Murat'ın Karamanoğullarına düzenlediği sefer ile beylik 1487 yılında Osmanlı topraklarına katıldı.

Muhabir: Tuğba Özgür Durmaz
Yayınlayan: Şükran Yücel

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com