"71 kadın sera sahibi oldu"

"71 kadın sera sahibi oldu"
Eskişehir'de Sarıcakaya Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni kuran 202 kadın, ilçenin çehresini değiştirdi.

Eskişehir'de Sarıcakaya Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni kuran 202 kadın, ilçenin çehresini değiştirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sosyal Yardımlaşma Genel Müdürlüğünün ortaklaşa yürüttüğü Kırsal Alanda Sosyal Destek Projesi (KASDP) kapsamında ilçede bugüne kadar 71 kadın sera sahibi oldu, 50 kadın girişimci sera sahibi olmak için başvuruda bulundu.
500 metrekarelik alanlarda seracılık faaliyeti gösteren kadın girişimciler, 4 kişilik bir ailenin geçimini rahatlıkla sağlayabiliyor. Bununla beraber ilçede yaşayan çok sayıda kadın da yevmiyeli olarak seralarda çalışıyor.
Sakarya nehri kıyısında kurulu olduğu için mikro klima özelliğine sahip ilçede, ılıman hava sayesinde Akdeniz ikliminde yetişen pek çok ürün Sarıcakaya'daki seralarda üretiliyor. Kadın çiftçilerin ellerinde anne şefkatiyle yetiştirilen meyve-sebzeler artık Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde sofralarda yerini alıyor.
Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Utiye Tınaz, 71 kadının sera sahibi olduğunu söyledi. 500 metrekarelik alanlarda sebze ve meyve üreten kadınların 4 kişilik bir ailenin geçimini rahatlıkla sağlayabildiğini belirten Tınaz, 'Bugüne kadar 71 kadın sera sahibi oldu. 50 kadın sera sahibi olmak için gün sayıyor. Seralarımızda yetiştirilen ürünlerin kalitesi Antalya'da yetiştirilen ürünlerden daha kaliteli' dedi.
Kooperatifin 4 yıldır başkanlığını yapan lise mezunu Utiye Tınaz, tarımla uğraşmaya pek hevesli değilken, kooperatif üyesi kadınların teklifiyle, başkanlık yapmaya başladığını, araştırarak ve öğrenerek kendini tarım sektörünün içinde bulduğunu belirtti.
Kooperatiften ücret almadığını, tamamen gönüllülük esasına göre çalıştığını anlatan Tınaz, ana ürün olarak domates, biber, salatalık, ara ürün olarak da roka, marul, yeşil soğan ve semiz otu yetiştirilen seralarda yılda 4-5 kez ürün almanın mümkün olduğunu söyledi.
Seralarda yetiştirilen ürünlerin kalitesinin Antalya'da yetiştirilenle eş değer olduğuna dikkati çeken Tınaz, ilçede yetiştirilen sebzelerin bundan 10 yıl önce sadece küçük ilçe pazarlarında satılırken, kooperatifin çalışmaları sayesinde artık İstanbul ve Ankara hallerine gönderildiğini, ilçeye bir de soğuk hava deposu ve paketleme ünitesi kazandırıldığını kaydetti.
Tınaz, ilçenin mikro klima özelliğinden dolayı brokoliden enginara, zeytinden zencefile, hatta nara kadar çok geniş bir ürün yelpazesinde üretim yapıldığını söyledi. Çiftçi kadınları proje üretmeye çağıran Tınaz, ''Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kadınlara pozitif ayrımcılık yapıyor. Kadınların projelerine öncelik veriyor. Bu açıdan çok şanslıyız. Bakanımızın da telefonları bize her zaman açık. Her aradığımızda kendisine ulaşabiliyoruz, randevu alabiliyoruz. Hatta kendisi bizi arayarak
çalışmalarımız hakkında bilgi alıyor'' dedi.
Kadınlara kooperatifçilik ruhunu aşılamanın zorluklarından bahseden Tınaz, ''Kadınları organize etmek çok zor. Toplantılara katılmalarını sağlamakta zorlanıyoruz. Bazen kadınlar temsilci olarak kocalarını gönderiyor toplantılara. Onlar da 'kahvehaneye gel de anlat' diyor. Ne yapayım, kahvehaneye gidiyorum ve çalışmalarımızı orada anlatıyorum. Bu şekilde sadece kadınlar değil, erkekler de bilinçleniyor'' diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com