7'inci t-MBA Zirvesi

7inci t-MBA Zirvesi
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Turhan:

İSTANBUL (AA) - Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, öğrencilere eğitim hayatından bahsederken, "Beni ilk önce almıyorlardı Galatasaray Lisesi'ne. Ben İzmir'de okumuştum çünkü, eğitim kalitelerinin düşeceğini söylediler. En azından imtihana almaları konusunda güç bela ikna ettik, aldılar ve yanlış hatırlamıyorsam imtihanda birinci olmuştum" dedi.

Turhan, Doğa Koleji’nin, üniversitedeki MBA eğitimini lise düzeyinde uyguladığı "t-MBA Eğitim Modeli"nin öğrencileri tarafından düzenlenen "7'inci t-MBA Zirvesi"nin açılışında yaptığı konuşmada, kendi hayat hikayesinden yola çıkarak öğrencilere, başarıya giden yolda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. 

Kendi oğlunun da Doğa Koleji'nde okuduğu bilgisini veren Turhan, bu ailenin bir ferdi olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Konuşmasında öğrencilik anılarını anlatan, başarılı olabilmek için soru sormanın gerekliliğinden, doğru soru sorabilmek kadar, doğru cevapları bulabilmenin öneminden bahseden Turhan, "Bugünden geriye baktığımda, şayet bana değer katan bir şey varsa, sorgulamak, soru sormak, anlamaya ve anlamlandırmaya çalışmaktır" ifadelerini kullandı.

Turhan, eğitim sisteminde zaman zaman işlerin yolunda gitmediğine dikkati çekerek, kızıyla olan bir anısından yola çıkarak, bazen öğretmenlerin, öğrencilerin soru sorabilmelerine uygun ortam hazırlamadığını söyledi. İlmin başının merak olduğu yorumunu yapan Turhan, şöyle devam etti:

"Ve doğru soruyu sormak çoğunlukla, aslında en az cevabı almak kadar önemlidir. Küçük yaşlardan itibaren soru sormaya başlayınca, soruların cevabını aramaya başlıyorsunuz ve merak ettiğiniz, araştırarak öğrendiğiniz bilgiler unutulmaz. Bazı konuları ben dersten iyi not almak için, geçmek için araştırmadım, sırf merak ettiğim için araştırdım, bunları dolayısıyla şimdi unutmuyorum, hatırlayamıyorum."

Turhan, merak edilen şeyleri bir sonraki aşamada anlamlandırabilmek adına, insanın kendisine bir duruş, bir vizyon belirlemesi gerektiğine işaret ederek, "Demek ki bilgiden sonra ikinci konu da bir duruş sahibi olmak, bir vizyon sahibi olmaktır. Varlık alemi içinde kendimizi tanımlayabilmek için, ilkelere ihtiyacımız var, ilkelerimiz olmazsa yolumuzu kaybederiz" değerlendirmesinde bulundu.

Kendilerinin de halka açık şirketlere bazı ilkelere uymaları konusunda ikazda bulunduklarını anlatan Turhan, kişiler ve kurumlar için gerekli olan ilkeleri şöyle anlattı:

"Birincisi adalet ki bu, mülkün temelidir. İkincisi şeffaflık, bu da çok önemli, insanı güçlü kılan şeydir şeffaflık. Şeffaf olan hiç bir şeyden korkmaz. Önü belli arkası belli neyden korkacak? Üçüncüsü, hesap verme yükümlülüğü, dördüncüsü de paydaşlarınıza, çevrenize, doğaya karşı sorumluluk. İşte bu ilkeleri kendinize belirlediğiniz zaman oldukça sağlam bir duruşa sahip olursunuz."

Konuşmasının arasında bir parantez açan Turhan, liseyi Galatasaray Lisesi'nde okuduğunu hatırlatarak, Galatasaraylılığının da buradan geldiğini söyledi.

Turhan o yıllara ait şunları paylaştı:

"Beni ilk önce almıyorlardı Galatasaray Lisesi'ne. Ben İzmir'de okumuştum çünkü, eğitim kalitelerinin düşeceğini söylediler. En azından imtihana almaları konusunda güç bela ikna ettik, aldılar ve yanlış hatırlamıyorsam imtihanda birinci olmuştum, kabul edildim. Galatasaray Lisesi'ni de birincilikle bitirdim, konuşma yapmam icap ediyordu, 'Ben buraya girerken eğitim kalitesiyle ilgili bir şey söylemiştiniz, onu tekrar ederseniz, ben ona göre hazırlayacağım konuşmamı' dedim. İşte bu tablonun düzelmesi, başarılı olduğunuz zaman, konuşmaya hakkınız var. Sonra Boğaziçi Üniversitesi'ne girdim. Girdiğim sene Türkçe-Matematik puan türünde Türkiye birincisi olmuştum." 

Turhan, bilgi ve ilkeyi belirledikten sonra vizyon belirlemenin öneminden bahsederek, "Bir vizyon çizebilmek için, '10 yıl, 20 yıl sonra nerede olmak istiyorum' sorusunu doğru şekilde sormak lazım. Bu neredeyse bizim bütün hayatımızı şekillendirecek" dedi.

 

-Ali Ülker, konuşma metnini kenara attı ve kravatını çıkartıp attı

 

Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Global Inovasyon Grup Başkanı Ali Ülker, yapacağı konuşma öncesi, bir gün önce hazırladığı konuşma metnini, artık zamanının geçtiği yorumunu yaparak kenara attı. Ülker'in, kendi dönemlerinde bugünkü kadar özgürlüklerinin olmamasından dolayı, kravat takmak zorunda hissettiklerini dile getirip, kravatını çıkartıp atması da salondaki öğrencilerden büyük alkış aldı.

Konuşmasında kendi öğrencilik yıllarından, iş hayatında yaşadıklarından ve öğrencilere ve çocuklara yönelik gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerinden bahseden Ülker, konuşmasının son bölümünü de geleceğe yönelik değerlendirmelere ayırdı. 

Hayatındaki en güzel gelişmelerden birinin sınıfta kalmak olduğunu dile getiren Ülker, "Önemli bir tecrübe ve ders oldu. Şimdi hocalara müteşekkirim, çünkü beni silkelediler. Şunu öğrendim, sadece zekanıza güvenmek sizi hataya götürür, mutlaka çalışmak lazım" tavsiyesinde bulundu.

Açılış konuşmalarında ayrıca, Daikin Türkiye CEO'su Hasan Önder, Promethean Uluslararası Başkanı Eugene Viskovic, Doğa Koleji t-MBA mezunu girişimci Kadir Slocum, Doğa Koleji CEO'su Uğur Gazanker de, Türkiye ekonomisinde eğitimin ve gelecek neslin önemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com