7'nci Uluslararası Öğrenci Buluşması

7nci Uluslararası Öğrenci Buluşması
Sakarya'da, UDEF ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından 20 ilde organize edilen "7'nci Uluslararası Öğrenci Buluşması" çerçevesinde etkinlikler düzenlendi

SAKARYA (AA) - Adapazarı ilçesinde Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) ve Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneğince 20 ilde organize edilen "7'nci Uluslararası Öğrenci Buluşması" çerçevesinde etkinlikler düzenlendi.

Kent Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte Sakarya Üniversitesinde (SAÜ) eğitim gören Mısır, Pakistan, Fas, Nijer, Türkmenistan, Makedonya, Filistin, Suriye ve Sudan'dan gelen öğrenciler, yöresel kıyafetleriyle ülkelerini tanıttı.

 Yedirenk Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Mehmet Ali Akpınar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğrenci buluşmasının 7'ncisini düzenlediklerini belirterek, "Bazı stantlarda bir, bazılarında ise iki komşu ülkenin bulunduğu 54 ülkenin standını kurduk. Sakarya Üniversitemizde eğitim gören misafir öğrencilerimizi ve ülkelerini tanıma fırsatı buluyoruz" diye konuştu.

Misafir öğrencilerin kurulacak sahnede gösteriler yapacağını vurgulayan Akpınar, "Türkiye'de ilk özelliği taşıyan bu buluşma 20 ilde, özellikle büyükşehirlerde aynı anda yapılıyor. Türkiye, gelişen ülke durumunda. Artık kapılarını dünyaya açan uluslararası öğrenci potansiyelini arttıran ülke konumuna geldi. Sadece burada 65 ülkeden eğitim için Sakarya Üniversitesine gelen misafir öğrencilerimiz bulunuyor. Uluslararası İlişkiler, İlahiyat Fakültesi ve diğer bölümlerde okuyan bin 700'ün üzerinde öğrencilerimizle tanışma fırsatı bulduk. Sakaryalı hemşehrilerimizin yoğun katılımı da bizi mutlu ediyor. Herkesi bu şölene davet ediyorum" şeklinde konuştu.

SAÜ İlahiyat Fakültesinde eğitim gören Senegalli Mohammed Fadıl da Sakarya'yı çok sevdiğini kaydederek, "6 ay önce Türkiye'ye geldim. Hazırlık okuyorum. Burayı çok sevdim. Hazırlığı bitirdiğimi zaman İlahiyat Fakültesinde eğitim göreceğim. Afrikalılar, Türkleri çok seviyor" ifadesini kullandı.

Bilişim Sistemleri Bölümü öğrencisi Çadlı Musa Bakar da Sakarya'da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Yurt dışında okumak istiyordum. Ülke olarak Türkiye bana cazip geldi. 6 ay önce Türkiye'ye geldim. Burayı televizyondan izliyorduk zaten. Daha önce gelen arkadaşlarımız da vardı. Onların tavsiyeleriyle Türkiye ve Sakarya'yı tercih ettim" değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com