8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:

ANKARA (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Bizim için her insan eşit değerdedir ama ille de bir ayrımcılık yapacaksak, bunu ancak kadınlarımız lehine yaparız" ifadesini kullandı.

Işık, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, kadınları güçlü, dirayetli, bilgili ve itibarlı olmayan bir toplumun, büyük hedeflere yürümesinin mümkün olamayacağını belirtti.

Cinsiyeti, renk, ırk ayrımı gözetmeksizin her insanın eşit derecede değerli ve itibarlı olduğunu vurgulayan Işık, tarih boyunca, insanlar arasında ayrım yapmayan toplumların sosyal istikrarı sağladığını ve hayatın diğer alanlarında başarıya ulaştığını bildirdi.

Işık, Türkiye'yi ileri seviyeye taşımanın yolunun öncelikle kadınları layık olduğu seviyeye ulaştırmak olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Bizim medeniyetimizde insan eşref-i mahlukattır, yaratılmışların en değerlisidir. Bizim için her insan eşit değerdedir ama ille de bir ayrımcılık yapacaksak, bunu ancak kadınlarımız lehine yaparız. Kadınlar, hepimizin dünyaya geliş vesilesidir. Hayatın ne kadar değerli olduğunu, bir annenin çocuğuna gösterdiği bağlılık ve hassasiyetten daha iyi anlatabilecek başka örnek yoktur."

AK Parti hükümetleri olarak, kadın haklarını güçlendirmek, kadınların ekonomik, siyasi ve sosyal hayatta daha fazla yer almalarını sağlamak amacıyla önemli adımlar attıklarını anımsatan Işık, anayasada ve ilgili kanunlarda düzenlemeler yaptıklarını ifade etti. Bakan Işık, özellikle kız çocuklarının eğitimine yönelik ciddi programlar yürüttüklerini ve kadına yönelik ayrımcılığın örneklerinden olan başörtüsü sorununa son verdiklerini hatırlatarak, kadına karşı şiddete "sıfır tolerans" gösterdiklerini belirtti.

Bakanlık olarak, yürüttükleri çalışmalarda kadınların ihtiyaçlarını dikkate aldıklarını vurgulayan Işık, "Organize Sanayi Bölgeleri'nde daha fazla kreş kurulması için çalışmalar yürütüyoruz. KOSGEB'in girişimcilik desteklerinde kadınlarımıza pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Bugüne kadar, destekten yararlanarak iş kuran 11 binden fazla girişimcimizin yarısının kadın olmasından da büyük mutluluk duyuyoruz. Bu duygularla, varlığımızı borçlu olduğumuz kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü yürekten kutluyorum" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com