8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "Dışişleri Bakanlığı, üst düzey kadın bürokrat yetiştirme konusunda örnek alınacak kurumlar arasında"

ANKARA (AA) -  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bugüne kadar 46 kadın büyükelçi yetiştiren Dışişleri Bakanlığında halen çeşitli görev ve kademelerde toplam 2 bin 947 kadın memurun görev yaptığını, bu rakamın toplam çalışanların yüzde 35'ine tekabül ettiğini, bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını hedeflediklerini bildirdi.

Davutoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle yayınladığı mesajda, kadına karşı ayrımcılığın her alanda önlenerek, kadın-erkek fırsat eşitliğinin sağlanmasının, toplumlar için sürdürülebilir ve sağlam bir geleceğin teminatı olduğunu belirtti.

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin kadın-erkek eşitliği konusunda köklü deneyime sahip bir ülke olarak, kadınların siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel hayata katılımlarının artırılmasına ve kadının toplum içindeki statüsünün güçlendirilmesine özel önem atfettiğini, kadın haklarının korunması ve geliştirilmesi amacıyla yasal ve uygulamaya yönelik önlemlerle bu alanda kayda değer ilerleme sağladığını vurguladı.

Kadın hakları alanındaki uluslararası sözleşmelere taraf olan Türkiye'nin, kadın haklarının tüm dünyada geliştirilmesine yönelik bölgesel ve uluslararası düzeyde işbirliğini desteklediğine ve uluslararası platformlardaki çalışmalara katkıda bulunduğuna dikkati çeken Davutoğlu, Türkiye'nin, İstanbul Sözleşmesi olarak da anılan Avrupa Konseyi Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine ilişkin sözleşmeyi ilk imzalayan ve onaylayan ülke olduğuna dikkati çekti.

Dışişleri Bakanlığı'nın üst düzey kadın bürokrat yetiştirme konusunda örnek alınacak kurumlar arasında olduğunu belirten Davutoğlu şunları kaydetti:

"Bugüne kadar 46 kadın büyükelçi yetiştirmiş olan bakanlığımızda halen çeşitli görev ve kademelerde toplam 2 bin 947 kadın memur görev yapmaktadır. Bu rakam, toplam çalışanların yüzde 35'ine tekabül etmektedir. Bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artmasını hedefliyoruz. Bakanlığımızın yoğun mesaisine büyük katkılar yapan kadın memurlarımız, gerek yurt içinde gerek yurt dışında görevlerini büyük bir başarıyla yerine getirmekte ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektedirler."

Bakan Davutoğlu mesajını, "Bakanlığımızın kadın mensuplarının ve meslek hayatları boyunca erkek memurlarımızın görevlerini başarıyla yerine getirmelerine katkıda bulunan eşleri başta olmak üzere tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarım" ifadesiyle bitirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com