8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı
''Kadınlarımızın vizyoner, ileri bir toplum için güçlendirilmeleri, hayatın her alanında var olmaları, müreffeh bir Türkiye ve barış içinde yaşayacağımız bir dünya için şarttır''


 ''Kadınlarımızın vizyoner, ileri bir toplum için güçlendirilmeleri, hayatın her alanında var olmaları, müreffeh bir Türkiye ve barış içinde yaşayacağımız bir dünya için şarttır''
 Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, kadınların vizyoner, ileri bir toplum için güçlendirilmeleri, hayatın her alanında var olmaları, müreffeh bir Türkiye ve barış içinde yaşanacak bir dünya için şart olduğunu bildirdi.
     Çiftçi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, bu günü, kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, bu konuda toplumsal bir farkındalık oluşturulması ve çözümler bulunması yolunda her kesimin kafasını daha fazla yorması gerektiği önemli bir gün olarak düşünmek ve değerlendirmek gerektiğini belirtti.
     Bir ülkenin gelişmişliğinin en önemli göstergelerinden birinin, kadınlarına verilen değerde gizli olduğunu ifade eden Çiftçi, şunları kaydetti:
     ''Hepimiz, asil yürekli ve duygu hazinesi kadınlarımıza, şükran ve minnet borçluyuz. Yüreklerindeki sevgi ve şefkati hiçbir karşılık beklemeden veren fedakar kadınlarımızın vizyoner, ileri bir toplum için güçlendirilmeleri, hayatın her alanında var olmaları, müreffeh bir Türkiye ve barış içinde yaşayacağımız bir dünya için şarttır. Kadınlarımızın başta eğitim olmak üzere sosyal ve iş gücü alanlarında daha fazla desteklenmeleri gerektiği ortadadır. Çünkü, kadının olduğu yerde düzen vardır, üretkenlik vardır, temizlik vardır, şefkat vardır, merhamet vardır. Unutulmamalıdır ki; kadınlar kendi başarıları kadar yetiştirdikleri güzide nesillerle de ülke geleceğinin şekillenmesine herkesten daha çok katkıda bulunur. En etkili öğretmen annedir; yani kadındır. Çünkü geleceğe yön verecek şahsiyetlerin mayası, hamuru kadınlarımızın ellerinde yoğrulmaktadır. Kucağında güven duyduğumuz, zor anlarımızda yanına sığındığımız, canımız, cananımız, umudumuz, can yoldaşımız, hayat arkadaşımız, baş tacımız olan, bizi biz yapan değerli kadınlarımızın bu özel gününü canı gönülden tebrik ederim.''

-AK PARTİ KÜTAHYA MİLLETVEKİLİ VURAL KAVUNCU-
Kavuncu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de kadınların her alanda güçlenmesi ve söz sahibi olabilmesi için yeni düzenlemelerin hayata geçirilmesinin sürdürüldüğünü belirtti.
TBMM'de görüşülen ''Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Tasarısı''nın, kadınlara verdikleri önem ve değerin en önemli göstergelerinden biri olduğunu ifade eden Kavuncu, şunları kaydetti:
''Kadına karşı yürütülen ayrımcılığa da aile içi şiddete de karşıyız. Partimiz iktidara geldiği günden bugüne kadar kadının her alanda temsil edilebilmesi için çok önemli değişikliklere imza atmıştır. Kadın milletvekili sayısının yüzde 4,4'ten yüzde 9,7'ye çıkması, AK Parti sayesinde olmuştur. Toplumsal gelişmeyi ne sadece kadınlar ne de sadece erkekler tek başına başarabilir. Hiç kimse, kimseyi dışlamasın. Hiç kimse, hiç kimsenin hukukuna riayetsizlik etmesin. Mutlu bir toplum için herkes birbirinin hukukunu gözetmek zorundadır. Biz kadınlarımızın bu süreçte ülkemizin gelişimine destek olacağını çok iyi biliyoruz. Çünkü kadınlarımızın siyasetteki, toplumdaki, hayattaki yeri, biz erkeklerin yerini daraltmaz, bize ancak güç katar.''
     
-AK PARTİ İL KADIN KOLLARI BAŞKANI NİLÜFER EBEOĞLUGİL-
AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Ebeoğlugil ise kadına yönelik şiddetle mücadelede sıfır toleransı, politikalarının ana ekseni olarak gördüklerini duyurdu.
Türk kadınının 1934 yılında seçme ve seçilme hakkının, son 70 yılda layıkıyla kullanılamadığını savunan Ebeoğlugil, şöyle devam etti:
''TBMM'deki yüzde 4,6'lık kadın oranı geçen yıllarda yüzde 2 ve hatta yüzde 0,6'ya kadar düşmüş, 1935'teki oran asla aşılamamıştır. 2007 seçimleri ile parlamentodaki kadın oranımız, AK Partili 30 kadın milletvekili ile birlikte yüzde 4,6 eşiğini ilk kez aşmış ve yüzde 9,1'e ulaşılmıştır. Toplam 78 kadın milletvekilinin görev aldığı bu dönemde ise kadın temsil oranımız yüzde 14,18'dir. İlklerin öncüsü olan partimiz, kadın temsilinde gerçekleştirdiği bu büyük sıçramayla kadın hakları noktasındaki duruşunu bir kez daha açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Çalışan kadının hayatını kolaylaştırmak adına çocuklarının bakımı için kreş ve çocuk yuvası desteği ise yeni hedeflerimiz arasındadır.''
     
     -MHP İL BAŞKAN YARDIMCISI ADNAN KURNAZ-
MHP İl Başkan Yardımcısı Adnan Kurnaz, kutsal bir görev olan analığı üstlenen kadınların, şefkat, sabır, merhamet ve hoşgörüyü yüreğinde buluşturduğunu belirtti.
Kadının, aile ve toplum arasında önemli bir köprü işlevi gördüğüne dikkati çeken Kurnaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
''Kadının sosyal yapıya katkısı büyüktür. Bu nedenle aile kurumunda kadın, sadece çocuklarımızın topluma hazırlanmasında değil, ailede sağlıklı bir iletişim ortamının kurulmasında da etkilidir. Bugünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin var oluşunda şüphesiz en büyük katkı yine kadınlarımıza aittir. Bu kahraman Türk analarını bugün şükran, minnet ve rahmetle anıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk, Türk kadınına ve Türk anasına verdiği değeri, onlara duyduğu güveni her zaman göstermiştir. Türk kadını, en büyük kazanımlarını Cumhuriyetin ilanıyla birlikte elde etmeye başlamıştır. Görsel medyada takip ettiğimiz kadına uygulanan şiddeti ve zulmü de şiddetle kınıyoruz. Kadına uygulanan şiddetin durdurulması için el birliği ile acil tedbirler almalıyız.''

-TÜRK SAĞLIK-SEN KÜTAHYA ŞUBESİ KADIN KOLLARI BAŞKANI SEVGİ ŞENOL-
Türk Sağlık-Sen Kütahya Şubesi Kadın Kolları Başkanı Sevgi Şenol da kadınların sorunlarının çözümünde önemli adımların atılması gerektiğine işaret ederek, şunları kaydetti:
''Günümüz Türkiye'sine bakıldığında, kadın hakları konusunda ortaya çıkan manzara vahim boyutlara ulaşmıştır. Manzarada ne yazık ki şiddet, taciz ve cinayetler yer almaktadır. Bu insanlık dışı olayların sık sık kamuoyu gündeminde yer almasını görmek, Türkiye'de kadın hakları ve kadınların korunması konusunda ne kadar gerilerde kalındığının açıkça bir göstergesidir. Referandumla kadınlara pozitif ayrımcılık Anayasada yer almıştır. Bu pozitif ayrımcılıkta tıpkı memurların toplu sözleşmesi gibi metinden öteye gidememiş, hakları ileriye götüren bir kimliğe bürünememiştir. Kadın haklarının geliştirilmesinde hükümet üzerine düşen görevi yapmalıdır. Bu konuda somut adımlar atılmalıdır. Unutmayalım ki, hak ve hukuk metinlerde anlam bulmaz uygulamalarda hayat bulur.''Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com