8 milyar doların kaynağı belli oldu!

8 milyar doların kaynağı belli oldu!
Cari açık verilerine göre 7 ve 8. aylarda Türkiye’ye giren 8 Milyar dolara yakın menşei belirsiz para tespit edilmişti. Öngörüde bulunan uzmanları da ters köşeye yatıran bu paranın izi sürülmesi sonrası kaynağı ortaya çıkmış görünüyor.

Ankara kulislerinin bir süre en canlı konusu olan kaynağı belirsiz para hakkında son iddialar uzmanların pek de aklına gelmeyen bir adresi işaret etti.

İddiaya göre kaynağı belirsiz olarak nitelenen 8 milyar dolar civarındaki paranın kaynağı; yastık altı, varlık barışı veya Suriye, İran, Irak gibi komşu ülkelerden değil.

MİLYAR DOLARLARIN KAYNAĞI ‘ADA’

Rekor miktarın kaynağı, mevduat hesaplarına vergi uygulamasına başlayan Güney Kıbrıs’tan çıkıp masrafsız yeni adreslere yelken açan Rus oligarklara(*) ait.

Türkiye ekonomisinin büyük açmazı cari açık verilerinde, kaynağı belirsiz para olarak nitelendirilen ‘net hata ve noksan’ kaleminin, Temmuz’daki 4.8 milyar ve Ağostos ayında da 2.8 milyar dolarla iki ay üst üste rekor kırmasıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Özellikle ekonomi çevrelerince kaynağı merak edilen bu para hakkında ekonomi yönetiminden şu ana kadar tutarlı ve somut bir açıklama yapılmamışken, başkent koridorlarından aktarılan kulislerde bir iddia konuşuluyor. İddiaya göre, Temmuz ve Ağustos aylarında toplam 8 milyar doları bulan ‘net hata ve noksan’ kalemi, Güney Kıbrıs’taki varlıklarını alınan kriz önlemleri nedeniyle Türkiye’ye getiren Rus oligarklardan kaynaklanıyor.

TOPLAM MİKTAR 30 MİLYAR’IN ÜZERİNDE

Yunanistan’la birlikte 2010 yılından bu yana Euro krizini en derin şekilde yaşayan ülkelerden biri olan Güney Kıbrıs’ta geçen mart ayında Avrupa Birliği (AB) yönetimi başta bankacılık sektörü olmak üzere ekonomiye yönelik çok sert önlemler içeren bir kurtarma paketi hazırlamıştı. Paket kapsamında Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki bankalarda bulunan mevduattan yüzde 6.75 ile yüzde 9.9 ve faiz gelirinden de yüzde 20 kesinti yapılmasına karar verilmişti. Bu karar üzerine adanın yerli halkı başta olmak üzere, daha önce vergi cenneti olarak görülen Güney Kıbrıs’ta parası bulunan yabancılar da paralarını bankalardan çekmişlerdi.

Rus oligarkların da Güney Kıbrıs’ta 30 milyar doların üzerinde parasının bulunduğu ve bu parayı götürmek için yeni bir adres aradıkları paketin kabul edildiği dönemde uluslararası basında da yer almıştı. 

PARANIN BÜYÜK KISMI TEK KİŞİYE AİT!

Yeni bir adres arayışındaki Rus oligarklar aradıklarını ‘varlık barışı’ ile yurtdışından gelen paraya vergi avantajı sağladığını duyuran Türkiye’de buldular. Birden çok Rus oligarkın parasını Türkiye’ye getirdiği ancak gelen para içinde özellikle tek bir kişinin parasının büyük ağırlığının olduğu Ankara kulislerinin en sıcak konusu.

BAKAN ŞİMŞEK, SURİYE VE YASTIK ALTINI İŞARET ETMİŞTİ

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçen hafta ‘net hata noksan’ kalemindeki paranın kaynağına ilişkin şunları söylemişti: “Bazen turizm gelirlerinin çok iyi hesaplanamamasından kaynaklanabilir. Bir diğer önemli kaynak şu olabilir bizim vatandaş her zaman yastık altında döviz bulundurur ve şartlar ağırlaşınca o döviz piyasaya gelir. Yastık altından da para girdiğinde sisteme para girmiş olur. Suriye’den de gelebilir bilemiyorum.”

(*)Oligark nedir?: Oligarşi destekçisi kişi ya da gruplar anlamına gelir. Örnek olarak, SSCB'nin tasfiyesinden sonra Rusya'da özelleştirmelerle zengin olan işadamları verilebilir. SSCB'nin tasfiyesiyle ortada kalan devlet malları, orduya ait silahlar, savaş araçları ve benzeri değerler, halkın elinden alınarak oligarkların ticaretini yaptıkları metalara dönüşmüş, ayrıca özelleştirilen kamu kurumları yoluyla da halkın üzerinden zenginleşen zenginler sınıfı ortaya çıkmıştır. Rus oligarklarının Putin’e yakınlıkları bilinmektedir.

(KKE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İstanbul Borsasında iptal07 Mayıs 2013 Salı 00:24
 • Borsa İstanbul rekor kırdı!02 Mayıs 2013 Perşembe 11:34
 • Tarihin en ilginç hisse satışı22 Şubat 2013 Cuma 00:50
 • Borsada yeni rekor26 Aralık 2012 Çarşamba 16:39
 • Vatandaşı ağlattı, Hazine’yi zengin etti!26 Aralık 2012 Çarşamba 13:43
 • MB Başkanı enflasyon hedefini açıkladı25 Aralık 2012 Salı 15:28
 • Alternatifbank satılıyor24 Aralık 2012 Pazartesi 16:29
 • Dev banka Türkiye’ye geliyor22 Aralık 2012 Cumartesi 14:02
 • S&P, Güney Kıbrıs'ın notunu düşürdü21 Aralık 2012 Cuma 11:42
 • TL’de imza değişiyor21 Aralık 2012 Cuma 09:34
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com