8. Uluslararası katılımlı seramik kongresi başladı

8. Uluslararası katılımlı seramik kongresi başladı
8. Uluslararası Katılımlı Seramik Kongresi Afyonkarahisar'da başladı.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ile Türk Seramik Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği ve üç gün sürecek olan kongre, Afyonkarahisar Korel Termal Otel'de başladı. Kongrenin açılış konuşmasını yapan Vali İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar’ın mermerin başkenti olduğu kaydederek, kentte 5 bin yıllık antik mermer ocaklarının olduğunu hatırlattı. Vali Balkanlıoğlu, “Dünyanın bir çok yerinde, dönemin teknolojisine göre yarı mamül, ham mamül, veya blok halinde Roma dahil Fas’a kadar mermerlerimiz ulaşmıştır. Buralarda Afyonkarahisar mermerinden yapılan anıt eserleri görmek mümkündür. İnsanoğlu tarih sahnesine çıktığı ilk çağlardan itibaren, sürekli bir arayış içerisinde olmuş, toprakla ateşi buluşturmuş, seramik, fayans ve tuğla ortaya çıkmıştır. Ateşle kumu buluşturmuş cam çıkmıştır ortaya. Kazılarda çıkan eserler müzelerimizde sergileniyor" dedi.

Son yıllarda yapılan çalışmalar ile seramiğin sanat yönünün çok daha fazla ön plana çıkmaya başladığını söyleyen Vali Balkanlıoğlu, “Şayet bu konuda Türkiye’de çalışmalar yapılırsa, üzerinde durulursa, ülkemiz açısından ümitvari olmamak mümkün değil. Bu tür kongreler geleceğimiz adına bizlere ümit veriyor. Bilgi paylaşımı, dünyadaki gelişmeler, tecrübeler, konuşmacılar tarafından aktarılıyor. Binlerce yıl öteden gelen mesajlar, binlerce yıl öteye de bu kongreler sayesinde gidecek” dedi.

Kongreye Vali İrfan Balkanlıoğlu’nun yanı sıra Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Adem Yazar, AKÜ Rektörü Prof.Dr. Mustafa Solak, İl Jandarma Komutanı Okçin Akşit, İl Emniyet Müdürü Mustafa Uçkan, akademisyenler ve seramik sektörünün temsilcileri katıldı.

Konuşmaların ardından daha sonra Vali Balkanlıoğlu ve protokol üyeleri, Afyon Kocatepe Üniversitesi ile Türk Seramik Derneği'nin ortaklaşa düzenlediği seramik sergisini gezdiler. (VİK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com