"8. Uluslararası Robot Yarışması"

8. Uluslararası Robot Yarışması
Milli Eğitim Bakanı Avcı: "Bugün hem küresel hem de ulusal taleplere cevap verebilecek, istihdam temelli, beceri odaklı, esnek bir mesleki eğitim sistemine geçmemiz, böylece üretken, girişimci, bilişim teknolojilerine hakim, yüksek iletişim becerilerin sa

ESKİŞEHİR (AA) - Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Bugün hem küresel hem de ulusal taleplere cevap verebilecek, istihdam temelli, beceri odaklı, esnek bir mesleki eğitim sistemine geçmemiz, böylece üretken, girişimci, bilişim teknolojilerine hakim, yüksek iletişim becerilerin sahip fertleri yetiştirmemiz gerekiyor" dedi.

Avcı, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'nın desteğiyle Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Anadolu Üniversitesi BESYO Spor Salonu'nda "Tarihi İpek Yolu" temasıyla gerçekleştirilen "8. Uluslararası Robot Yarışması"nın açılışında, Milli Eğtiim Bakanlığının 2007 yılından beri Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı ile beraber lise ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla her yıl robot yarışması düzenlediğini hatırlattı.

 Bu yıl Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Eğitim İşbirliği Teşkilatı ile uluslararası nitelikte düzenlenin yarışmaya 45 üniversite ve 185 ortaöğretim kurumunun bin 204 robotla katıldığını anlatan Tuna, şöyle konuştu:

"Bu vesileyle aranızdan olmaktan mutluluk duyuyorum. Mesleki eğitim bir ülkenin nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamanın yanı sıra ülkenin sosyo ekonomik düzeyinin yükselmesi ve sosyal barışın sağlanması açısından da önemli bir işleve sahiptir. Bu açıdan bakıldığında toplumun mesleki eğitim fırsatlarından faydalanması esasen iki amaca hizmet etmektedir. İş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip insanları yetiştirmek ve fertlerin toplumsal hayata etkin katılımlarını sağlayarak sosyal refahı yaygınlaştırmak. Bugün hem küresel hem de ulusal taleplere cevap verebilecek, istihdam temelli, beceri odaklı, esnek bir mesleki eğitim sistemine geçmemiz, böylece üretken, girişimci, bilişim teknolojilerine hakim, yüksek iletişim becerilerin sahip fertleri yetiştirmemiz gerekiyor. Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen teknoloji, ülkelerin kalkınmışlık düzeyini gösteren önemli bir ölçüt haline geldi. Yine de teknolojinin kullanımı nitelikli insan gücüne bağlıdır."

-"Her fert için hayat boyu eğitim"

Avcı, ileri teknolojinin üretime uyarlanmasının istihdamı etkilediğine değinerek, insanların yerine makinelerin ikame edilmesinin insanın daha bilgi yoğun işlerde istihdam edilmelerini gerekli kıldığını dile getirdi.

Enformasyon ve otomasyon teknolojisinin sanayide daha yoğun kullanılmasıyla insanların hayat boyu birkaç iş değiştirmesi gibi bir durum oluşacağını vurgulayan Tuna, "Bu şartlara uygun insanların yetiştirilmesi maksadıyla her fert için hayat boyu eğitim gündemimize geliyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak hayat boyu öğrenme felsefesi doğrultusunda insan gücümüzün istenilen nitelikte ve nicelikte yetiştirilmesi için çaba sarf ediyoruz" diye konuştu. 

Öğrencilere seslenen Avcı, şunları söyledi:

"Bu yarışmalar, sizlerin bilgi ve yeteneklerinizi, kendinize güven duygunuzu geliştirecek, bilimsel düşünce sistematiğini öğrenmenize, yeni teknolojiler görmenize imkan sağlayacak. Bilgi ve iletişim çağında bakanlığımızın temel amacı, endüstriyel otomasyon konusunda kendi teknolojisini üreten girişimci, rekabet edebilme bilincine sahip fertler yetiştirmektir. Bu tür yarışmalarda sizlerin bu yönlerini görmek hepimizi sevindirmekte, çalışma şevkimizi arttırmaktadır. Birbirinden farklı ve her biri çok özel robotlar yaptığınızı biliyorum. Ancak unutmayın ki, robot teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin asıl olan insandır, çünkü insan eşref-i mahlukattır yani yaratılmışların en şereflisidir. Bir üniversite ve öğrenci kenti olarak anılan bu şehrimizde sizleri 8. Robot Yarışması münasebetiyle misafir ediyoruz. Bu güzel şehre gelen yarışmacı ve izleyicilerin hoşça vakit geçirmelerini diliyorum."

Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna ise Türk dünyasının Eskişehir'de çeşitli vesilelerle bir araya geldiğini bildirdi.

Milli Eğitim Bakanlığının 8'incisini düzenlediği robot yarışmasına ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Tuna, "Lise ve üniversite öğrencilerimiz girişimcilik, yaratıcı zeka, bilimsel düşünme, rekabet edebilme bilinciyle araştırarak, deneyim ve bilgilerini paylaşarak, atalarının yol haritası üzerinde ürettikleri teknolojileri sergileyecek" dedi.

Konuşmanın ardından Avcı, Tuna ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Başkanı Prof. Dr. Selahattin Turan'a teşekkür plaketi verdi.

Mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, toplumda mesleki ve teknik eğitim ile ilgili farkındalık düzeyinin yükseltilmesi, orta ve yüksek öğretim öğrencilerinin edindiği bilgi ve becerileri kullanabilen, bilimsel düşünen, girişimci, rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, yeni teknolojilerin kullanılması ve tanıtılması amacıyla düzenlenen yarışma, 15 Mayıs'ta sona erecek.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com