8 Yıl Özgürlüğün Ardından Hapis Borcu Çıktı

8 Yıl Özgürlüğün Ardından Hapis Borcu Çıktı
Ankara Bahçelievler Katliamı'nda 7 öğrencinin katledilmesi olayının hükümlüsü Kırcı, idama mahkum edilip 3 kez de aftan yararlanmıştı.

Bahçelievler katliamı ve Susurluk hükümlüsü Haluk Kırcı, 8 aylık özgürlüğünün ardından 3,5 yıl daha yatacak. Geçen yıl Mayıs ayında tahliye olan Kırcı'nın 6 yıl 8 aylık gaspa teşebbüs mahkumiyeti, Yargıtay tarafından onaylandı. Susurluk kazasında ölen Abdullah Çatlı'nın sağ kolu olan Kırcı, idama mahkum edilmiş, üç kez af yasalarında yararlanıp toplam 22 yıl cezaevinde kalmıştı.

Kırcı bu kez iş adamı Yaşar Kılıç'tan tehditle 5 milyon dolar istediği iddiasıyla hapse mahkum oldu. 6 yıl 8 aylık hapis cezası kesinleşince yeniden yakalandı. Kırcı infaz hükümlerinde yararlanıp yaklaşık 3,5 yıl daha cezaevinde kalacak.

Ankara Bahçelievler'de 7 öğrencinin katledilmesi olayının hükümlüsü Kırcı, her cinayet için yaklaşık 2 yıl 8 ay yattı. İki kez yanlışlıkla tahliye edilen, yakalandıktan sonra İstanbul Emniyetinden kaçan Kırcı, Özal, Ecevit ve Erdoğan dönemlerinde çıkarılan af ve infazların tümünden yararlandı. 7 cinayet için 19 yıl yattı. Susurluk davasından da 3 yıl cezaevinde kaldı ve toplam 22 yılda, özgürlüğüne kavuştu.

ÖZAL VE ECEVİT AFFI
Kırcı'nın cezası 1991'de Terörle Mücadele Yasası'ndaki değişiklikle 10 yıl hapse dönüştü ve cezaevinden çıktı. Ancak her idam için 10'ar yıldan, 70 yıl hapis yatması gerektiği hesaplanınca aranmaya başlandı. 5 yıl firarda kaldı ve tekrar tutuklandı.

2002'deki yasal değişiklik ile birden çok idam cezasının tek müebbet gibi hesaplanması kararlaştırıldı. Kırcı da tahliye edildi. Ancak Yargıtay, bu durumundakilerin kesintisiz 30 yıl cezaevinde kalması gerektiğine karar verdi. Toplam 17 yıl cezaevinde yatan Kırcı, 13 yıl daha yatması gerekirken, Ukrayna'ya kaçtı.

Kırcı, 23 Kasım 2004'te Ukrayna'da yakalandı. 14 Temmuz 2004'te ise idam cezaları Anayasa ve yasalardan çıkarıldı. Bu yasa ile müebbet hapis cezaları da 25 yıla düşürüldü. İnfazdan da yararlanan Kırcı'nın cezası 19 yıla indi. Kırcı, Susurluk davasından aldığı ceza nedeniyle 3 sene daha yattı ve toplam 22 yılda tahliye edildi. Şimdi ise gaspa teşebbüsten 3.5 yıl daha yatacak…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com