80 yıllık birikimi 10 yılda sattılar!

80 yıllık birikimi 10 yılda sattılar!
Son 10 yılda yapılan 125 büyük özelleştirme ve küçük özelleştirmelerle birlikte toplam 50 milyar dolar gelir elde edildi.

AKP hükümetlerinin iş başında olduğu son 10 yılda 125 büyük özelleştirme yapıldı. Diğer küçük özelleştirmelerle birlikte toplam 50 milyar dolar gelir elde edildi.
 
80 yılda elde edilen Cumhuriyet eserlerini 10 yılda satıp açıklar kapatılmaya çalışıldı ama buna rağmen Türkiye’nin iki yakası bir araya gelmedi, geçen 10 yılda 170 milyar doları aşan bütçe açığı verildi.
 
Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, AKP’nin yaptığı özelleştirmelerin yanlış felsefeye dayandığını belirterek, durumu zorda kalan bir iş adamının son çırpınışlarına benzetti.
 
“KAMU TEKELİ ÖZEL SEKTÖRE DEVREDİLMİŞTİR”
 
Hamzaçebi, “Kamu tekelindeki işletmelerden örneklere son örnek de otoyol işletme hakkının özel sektöre devridir. Otoyollarda da kamu tekeli vardır. Otoyolda rekabet diye bir şey olmaz. İstanbul’dan Ankara’ya otoyolla gidecekseniz tek bir otoyol vardır. Dolayısıyla burada da kamu tekeli olduğu gibi özel sektöre devredilmiştir. Fiyat açısından değerlendirildiğinde de kamuoyunu tatmin eden bir fiyat ortaya çıkmamıştır “ diye konuştu.
 
Köprü ve otoyollar özelleştirilmeseydi maliyet daha düşük olurdu diyen Hamzaçebi “5.7 milyar dolarlık otoyol işletme hakkının devri yerine devlet borçlansaydı, maliyeti daha düşük olacaktı. Bugünkü hazine bonosu fiyatlarını dikkate alarak bir değerlendirme yapacak olursak, bu meclis hazine bonosu fiyatından devlet 25 yıl borçlansaydı, 25 yıl sonunda ödeyeceği rakam 24 milyar dolardır. Oysa bu şekilde yapılan bir işletme hakkı devri sonucu, bunun devlete maliyeti 36 milyar dolara ulaşmaktadır. Arada önemli bir fark vardır. Aslında sayın başbakan daha yüksek olabilirdi diyerek, fiyatın düşüklüğüne kendisi de işaret etmiştir. Başarılı bir özelleştirme olduğunu söylemek mümkün değildir.  Hepsinden önemlisi, otoyol işletmesinde bir özel sektör tekeli yaratılmıştır. Devletin bu tekele karşı yapabileceği hiçbir şey de yoktur.” Diye konuştu.
 
AKP Hükümeti’nin 80 yıllık Cumhuriyet döneminde yapılanları bir bir sattıklarını söyleyen Hamzaçebi, şöyle devam etti:
 
“Cumhuriyet döneminin birikimini 10 yılda sattılar. Erdoğan’ın ikide bir “80 yılda yapılanın şu kadar fazlasını yaptık” dediği şey, 80 yılda yapılanın satılmasıyla elde edilen gelirlerin ürünüdür. Özelleştirme belli bir felsefeye oturtulmazsa hiçbir yararı olmaz. Bu sıkışan bir işadamının, varlıklarını satıp borçlarını ödemesine benzer. Borçlar azalır ama sonunda elinde dar zamanlar için hiçbir varlık kalmaz. Türkiye’nin durumu buna benziyor. En riskli çözüm yolu budur. Zira bir sonraki sıkışmanızda satacak bir şeyiniz kalmamışsa ya da gelir getiren kuruluşunuz yoksa o zaman ne yapacaksınız?” (CTK)
 
Haberin tamamı için tıklayın: http://sozcu.com.tr/80-yilin-birikimini-10-yilda-sattilar.html

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com