''81 İlden 81 Yıldız Eğitim Projesi''

''81 İlden 81 Yıldız Eğitim Projesi''
Lise çağındaki gençlerin eğitimine katkıda bulunmak amacıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa Gül'ün himayesinde gerçekleştirilen ''81 İlden 81 Yıldız Eğitim Projesi'' kapsamında Kütahya'dan seçilen ve annesiyle babası boşandığı için da

Tavşanlı İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi 9. sınıf öğrencisi Fatma Zeyrek (16),  1993 yılında Almanya'da doğduğunu söyledi.
İlköğrenimine bu ülkede başladığını belirten Zeyrek, 7 yaşındayken annesi ve babasının şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanmasının ardından annesiyle birlikte Tavşanlı'ya geldiğini anlattı.
Zeyrek, annesinin, Tavşanlı ilçesine bağlı Şapçı köyündeki anneannesinin yanına yerleştiğini, kendisinin de eğitim hayatına devam edebilmek için Tavşanlı'daki dayısının yanında yaşamaya başladığını bildirdi.
İlköğrenimini Milli Egemenlik İlköğretim Okulunda tamamladığını, İMKB Anadolu Öğretmen Lisesini kazanarak geçen yıl bu okula başladığını ifade eden Zeyrek, şöyle konuştu: ''Okul öncesi eğitimden ilköğretim 2. sınıfa kadar Almanya'da öğrenim gördüm. Annemle babam, 7 yaşımdayken boşandı ve vesayetim anneme verildi.
Annemin bir mesleği yoktu ve bu yüzden beraber Şapçı köyündeki anneannemlerin yanına yerleştik. O zaman ben öğretmen olmaya, anneme bakmaya karar verdim. Köyde okuma imkanı sınırlıydı. Onun için annem beni, ilçe merkezinde oturan dayımın yanına gönderdi. Milli Egemenlik İlköğretim Okulunda sınava tabi tuttular. Aslında 2. sınıfa yeniden devam etmem gerekirken başarılı olunca 3. sınıftan başlattılar.''
-HEM DERSLERİNDE HEM SPORDA BAŞARILI-

Spora küçük yaşlarda ilgi duymaya başladığını belirten Zeyrek, tenis, paten, voleybol, futbol branşlarıyla uğraştığını söyledi.
Zeyrek, Milli Egemenlik İlköğretim Okulunda seçildiği voleybol takımının art arda ilçe, il ve bölge birinciliğini kazandığını kaydetti.
Tavşanlı İMKB Anadolu Öğretmen Lisesinde de voleybol takımına seçildiğini ve il 4.'lüğünü kazandıklarını anımsatan Zeyrek, ''Şu anda bütün derslerim pekiyi, ayrıca sporda da başarılı olmak için çalışıyorum'' dedi.
Zeyrek, projeye Kütahya'dan seçilmesinin kendisi için büyük sürpriz olduğunu anlatarak, iyi bir öğretmen olmayı hedeflediğini anlattı. Bu hedefine ulaşmada ''81 İlden 81 Yıldız Eğitim Projesi''nin kendisini motive edeceğine inandığını dile getiren Zeyrek, şöyle devam etti:
''Annemle ve babamın evliliğinden benden başka çocuk olmadı. Annemin ikinci evliliğimden şu anda 15 ve 17 yaşlarında iki üvey kardeşim var.
Babam tarafında da yaşıtlarımın arasındaki tek kız olmam nedeniyle akrabalarımız beni çok seviyor. Ben de onların beklentilerini yerine getirmeye çalışıyorum.
Annemle babamın ayrılması beni çok üzmedi. Çünkü anlaşamıyor, sürekli tartışıyorlardı. Bu beni daha çok üzüyordu. Babam, babaannem, anneannem, dedelerim, dayım, kuzenlerim, hepsi bana çok sevgi gösteriyorlar. Bunun da başarılarımda büyük etkisi var. Kardeşim olmadı ama kuzenlerimle kardeş gibiyiz.''

-''DERSİ, DERSTE DİNLEYİP ÖĞRENİYORUM''-

Fatma Zeyrek, dersleri iyi dinlediğini ve evde fazla çalışmaya gerek duymadığını bildirerek, boş zamanlarını fırsat buldukça spor yaparak değerlendirdiğini anlattı.
Almanya'dan Türkiye'ye dönerken başarılı olup okumaya ve öğretmen olmaya karar verdiğini ifade eden Zeyrek, ''81 İlden 81 Yıldız Eğitim Projesi kapsamında sağlanacak desteğin yanında babamın tahsis ettiği evin kira geliriyle üniversiteye devam edip öğretmen olmak istiyorum'' diye konuştu.
Daha çok çalışıp hedefine ulaşmak istediğini dile getiren Zeyrek'in öğrenim gördüğü Tavşanlı İMKB Anadolu Öğretmen Lisesi Müdür Yardımcısı Hasan Özdemir de saygısı ve başarısıyla, öğretmenlerine ve arkadaşlarına karşı güzel davranışlarıyla, derslerindeki ilgisiyle onu çok sevdiklerini kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com