83 milyon Euro Zarar

83 milyon Euro Zarar
2010-2011 sezonunda Süper Lig'deki takımlar transfere 112 milyon euro harcarken, sattıkları futbolculardan ise 29 milyon euro gelir elde etti.

Küresel krizin etkisini hafifletmesi futbolda da transfer harcamalarını artırdı. 2010-2011 sezonunda dünyanın en büyük 20 liginde toplam transfer hacmi 4.95 milyar euroya ulaşırken, bu hacmin 2.6 milyar eurosunu yeni futbolcu transferleri, 2.3 milyar eurosunu ise satılan futbolculardan sağlanan gelirler oluşturdu. Dünyanın bir numaralı ligi olarak gösterilen İngiltere Premier Lig'i, ekonomik anlamda da bu unvanının hakkını verirken, sadece bu ligde oluşan hacim 1 milyar euroyu aştı. İngiltere'yi 780 milyon euroyla İtalya ve 609 milyon euroyla İspanya takip ederken, Türkiye 141 milyon euroyla 'en fazla para dönen ligler' arasında 9'uncu sıraya yerleşti. Transferde net kayıplar listesinde zirveyi yine İngiltere alırken, İngilizler 700 milyon euroluk futbolcu alırken, sattıkları futbolculardan 343 milyon euro kazanabildiler. Rusya ise 112 milyon euroluk kayıpla ikinci sırada. Üçüncü sırada ise sürpriz bir isim var: Türkiye. Bu sezon 112 milyon euroluk transfer harcaması yapan kulüplerin, sattıkları futbolculardan sağladıklar gelir ise sadece 29 milyon euro. Yani Süper Lig bu alanda 83 milyon euro ekside.

En pahalısı kadro dışı kalan Misimoviç
 Zvjezdan Misimoviç Galatasaray 8.5 milyon euro
 Mamadou Niang Fenerbahçe 8.0 milyon euro
 Ricardo Quaresma Beşiktaş 7.3 milyon euro
  Issiar Dia Fenerbahçe 6.5 milyon euro
  Miroslav Stoch Fenerbahçe 5.5 milyon euro

Üç büyük kulüp oligarklarla kapışıyor
Bu durum Türkiye'de transferlerin ne kadar yanlış yapıldığının ve futbolculara gereksiz yere ne kadar yüksek ücretler verildiğinin yanı sıra futbolcu yetiştirme alanında ne kadar geri kalındığını da gözler önüne seriyor. Nitekim sıralamada Türkiye'nin üzerindeki iki ülkede artık transferler takıma sağlayacakları katkı gözetilerek yapılmıyor. Hem İngiltere hem de Rusya, özellikle Rus ve Arap işadamlarının oyun alanına dönüşmüş durumda. Türkiye'de ne bir oligark ne de bir Petrol devinin takımı bulunuyor. Buna rağmen transfer harcamaları, İspanya, İtalya ve Almanya gibi ülke liglerinin çok üzerinde.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com