88 yıl önce “O” Kütahya'daydı

88 yıl önce “O” Kütahya'daydı
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Kütahya'ya gelişinin 88'nci dün yılı, Kütahya'da coşkulu törenle kutlandı.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Kütahya'ya gelişinin 88'nci dün yılı, Kütahya'da coşkulu törenle kutlandı.
Zafer Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na Vali Kenan Çiftçi, İl Garnizon ve Hava Er Eğitim Tugay Komutanı Hava Piyade Tuğgeneral Sami Fındıkoğlu, Belediye Başkanı Mustafa İça, Cumhuriyet Başsavcısı Rıza Can, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karaaslan ve Baro Başkanı Sabit Özdoğlar tarafından çelenkler konuldu. Tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın söylenmesiyle sona erdi.
Daha sonra, Belediye Kültür Sarayında Kütahya Lisesi'nin hazırladığı program sunuldu.
Okulun tarih öğretmeni Kamil Keçeci, törende yaptığı konuşmada, kuruluş ve kurtuluşa ev sahipliği yapan, Milli Mücadele yıllarının en önemli olaylarına sahne olan Kütahya'nın, Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Osmanlı Devleti'ni parçalamak, Türk topraklarını işgal etmek üzere harekete geçen sömürgeci devletlere karşı Türk milletinin var olduğunun bir kez daha bütün dünyaya duyurulduğu topraklar olduğunu söyledi.
Kütahya'da 20 Eylül 1919'da Kuvayı Milliye Teşkilatı kurulduğunu, 20 Ocak 1920'de halkın gayretleriyle Kütahya Milli Alayı oluşturulduğunu anlatan Keçeci, şöyle konuştu:
''6 Ağustos 1920'de şehrimize ilk defa teşrif eden ve o dönem TBMM Başkanı olan Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, Kütahya Milli Alayını teftiş etmiştir. Ziyaretinden sonra Kütahya Mutasarrıfı Sait Beyefendiye Kütahya halkına iletilmek üzere bir yazı göndermiştir. Kütahya halkının gayretiyle 5-10 günde kurulan askeri kıtanın vatan mücadelesinde zafer kazanmak için önemine işaret ederek, halka teşekkür etmiştir. 1921'de Kütahya, Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. 30 Ağustos 1922'de Zafertepeçalköy ve Dumlupınar'da Başkomutanlık Meydan Savaşı'nın kazanılması, Kütahya'nın kurtuluşuna da vesile olmuştur. Kütahya'nın bu kurtuluşu, tüm yurdun kurtuluşu olmuştur. 30 Ağustos 1924'te temeli atılan Şehit Sancaktar Anıtı'nın yerini de bizzat Mustafa Kemal göstermiştir.''
Etkinlikte Büyük Önder Atatürk'ün 24 Mart 1923'te Kütahya Lisesi'nde öğretmenlere hitaben yaptığı konuşmanın metni Türk dili ve edebiyatı öğretmeni Şerif Demirer tarafından okundu. Öğrencilerden oluşan koro da Atatürk'ün sevdiği şarkıları seslendirdi.
Tören, Kütahya Lisesi öğrencilerinden Nurçin Kulalı'nın ''Mustafa Kemal Seslense'', Münevver Ertürk'ün ''Mustafa Kemal'e Giden Yol'' şiirlerini okuması ve günün anısına düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi. Bu arada, törene katılanlar, Belediye Kültür Sarayı girişinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce düzenlenen ''Atatürk Fotoğrafları'' sergisini gezdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com