9 asker tutuklandı

9 asker tutuklandı
Özel yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği tarafından yürütülen 28 Şubat soruşturmasında gözaltına alınan 11 kişiden 9'u tutuklandı 2'si serbest bırakıldı.

Aralarında Emekli Orgeneral Fevzi Türkeri, emekli Korgeneral Yıldırım Türker ve Tuğgeneraller Lokman Ekinci ile İsmail Hakkı Önder'in de bulunduğu 9 kişi Ankara Nöbetçi 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde tutuklandı.

28 Şubat soruşturması kapsamında İstanbul, Ankara, İzmir ve Kars’ta belirlenen 12 adreste yapılan aramalar sonucu gözaltına alınan 12 şüphelinin, Ankara Adliyesi’ndeki ifade süreci yaklaşık 14 saat sürdü.

Kamuoyunda 28 Şubat darbesi olarak bilinen "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçlamasıyla gözaltına alınan, aralarında eski Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Fevzi Türkeri ile emekli Korgeneral Yıldırım Türker’in de bulunduğu 7’si muvazzaf 2’si emekli şüpheli tutuklama talebiyle sevk edildikleri Nöbetçi Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi hakimliği tarafından tutuklandı. İki şüpheli ise hakimlik sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Tutuklanan isimler şöyle:

“Emekli orgeneral Fevzi Türkeri, emekli Korgeneral Yıldırım Türker, Tuğgeneral Lokman Ekinci, Tuğgeneral İsmail Hakkı Önder, Albay Yahya Kemal Yakışkan, Albay Mustafa Köseoğlu, Albay Mehmet Haşimoğlu, Albay Atilla Kurtay ve Astsubay Adem Demir.”

Hakimlik sorgusunun ardından emekli Albay Mehmet Aygüner ile emekli Astsubay Şeref Kavalalı serbest bırakıldı. Emekli Yüzbaşı Tanju Sirmen ise savcılık sorgusunun ardından mahkemeye sevk edilmeden serbest bırakıldı. Tutuklanan emekli komutanlar Sincan Cezaevi’ne muvazzaf askerler ise Mamak Askeri Cezaevi’ne götürülecek.(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com