“9 ayda toplam 197 milyon lira yatırım harcaması"

“9 ayda toplam 197 milyon lira yatırım harcaması"
Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, il genelinde bu yılın 9 ayında toplam 197 milyon lira yatırım harcaması yapıldığını bildirdi.

Kütahya Valisi Kenan Çiftçi, il genelinde bu yılın 9 ayında toplam 197 milyon lira yatırım harcaması yapıldığını bildirdi.
Çiftçi, İl Özel İdaresinde düzenlenen İl Koordinasyon Kurulu toplantısında, Simav'da depremzedeler için yapımına devam edilen 928 konutun yaklaşık 2 ayda tamamlanarak hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi.
İnsan odaklı faaliyetler yürüttüklerini belirten Çiftçi, şöyle konuştu:
''İl genelinde yürütülmekte olan 779 projenin toplam bedeli yaklaşık 1 milyar 830 milyon 219 bin liradır. Bunun 600 milyon lirası önceki yıllarda harcanmıştır. Bu projeler için 2011 yılı 3'üncü döneminde 464 milyon lira ödenek ayrılmıştır. İl genelinde 9 ayda toplam 197 milyon lira yatırım harcaması yapılmış olup, yatırımlarda yüzde 42 nakdi, yüzde 44 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. İlimizdeki 739 projeden 439'u İl Özel İdaresine ait olup, bugüne kadar 276 proje tamamlanmış, 281 proje devam etmektedir. 75 proje ise ihale aşamasında olup, 147 projeye henüz başlanmamıştır. Yatırım projeleri ağırlıklı olarak ulaştırma, tarım ve diğer kamu hizmetleri sektöründe yoğunlaşmıştır. Projeler toplamının yüzde 38'i ulaştırma, yüzde 23'ü tarım, yüzde 20'si diğer kamu hizmetleri, yüzde 7'si eğitim, yüzde 3'ü enerji, yüzde 3'ü kültür ve turizm, yüzde 2'si madencilik, yüzde 2'si konut, yüzde 1'i sağlık sektörüne aittir. Ödenek dağılımı ise yüzde 24 konut, yüzde 19 madencilik, yüzde 17 ulaştırma, yüzde 16 eğitim, yüzde 9 enerji, yüzde 8 tarım, yüzde 5 diğer kamu hizmetleri sektörü, yüzde 3 sağlık, yüzde 0,36 kültür ve turizm sektörüne aittir. Fiziki gerçekleşme oranlarını incelediğimizde sektör bazında diğer kamu hizmetlerinde yüzde 75, eğitimde yüzde 60, konutta yüzde 58, ulaştırmada yüzde 51, kültür ve turizmde yüzde 46, madencilikte yüzde 35, enerjide yüzde 20, tarımda yüzde 18, sağlıkta yüzde 7'lik gerçekleşme sağlandığı görülmektedir.''

-Yol yatırımları-

Çiftçi, ildeki ulaşım çalışmalarına ilişkin bilgi vererek, 156 kilometre olarak yapımı planlanan Kütahya?Simav-Demirci Ayrımı Projesi için bu yıl 7,4 milyon lira ödenek ayrıldığını anlattı.
Tavşanlı-Emet-Simav Devlet Yolu Projesinin bedelinin 74,4 milyon lira olduğunu ifade eden Çiftçi, şunları kaydetti:
''Tavşanlı-Domaniç (Tunçbilek Geçişi Dahil) karayolu projesi yüzde 54 fiziki seviyede çalışmalar devam etmektedir. Kütahya Şehir Geçişi, Kütahya-Tavşanlı ile Kütahya-Gediz Ayrımı yollarının sıcak asfalt kaplama ihaleleri yapılarak çalışmalara başlanmış, bugüne kadar 9 kilometrelik kesimin kaplaması yapılmıştır. Kümbet Köprülü Kavşağı için 3,5 milyon lira harcanarak iş tamamlanmıştır. Ilıca Kavşağı tamamlanarak hizmete açılmış olup, Ilıca il yolu yapım işinde yüzde 60 fiziki seviyede çalışmalar sürmektedir. Kütahya şehir geçişlerinde yer alan Sporkent Köprülü Kavşağı için 6,6 milyon lira harcanarak çalışmalar fiziki yüzde 75 seviyede sürdürülmektedir. Sofça Kavşağı ve bağlantı yolları tamamlanarak hizmete açılmıştır. Altıntaş-Dumlupınar yolunun sıcak asfalt ihalesi yapılmış olup, fiziki yüzde 10 seviyede çalışmalar devam etmektedir. 3. Bölge Hududu-Afyonkarahisar yolunun bölünmüş yol yapım çalışmaları tamamlanmış olup, sıcak asfalt ihalesi yapılmıştır.
Yap-işlet-devret modeli ile yapılacak olan ve 2 milyon yolcu kapasiteli Kütahya-Afyon-Uşak Zafer Havaalanı yapım işi sözleşmesi İçtaş Holding ile 22 Aralık 2010 tarihinde imzalanmıştır ve inşaatına başlanmış olup, çalışmalar devam etmektedir. TCDD 7. Bölge Müdürlüğünce yürütülen Alayunt-Balıkesir hattı Kütahya-Gökçedağ arası 65 kilometre yol yenilemesi işi için dönem sonuna kadar 9,8 milyon lira harcanarak fiziki yüzde 70 seviyesinde altyapı çalışmaları devam etmektedir. İl genelinde 13 adet hemzemin geçitte kauçuk kaplama işinden 5 adedi tamamlanmış olup, diğerleri devam etmektedir.''


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com