9 daire için üniversiteyle tanışmalı"

9 daire için üniversiteyle tanışmalı"
Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Davut Aydın, çocukların 6 yaşından itibaren üniversiteyle tanışmaları gerektiğini söyledi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Davut Aydın, çocukların 6 yaşından itibaren üniversiteyle tanışmaları gerektiğini söyledi.Anadolu Üniversitesi'nin miniklere yönelik yaz döneminde düzenlediği ve çeşitli yaş grubundaki çocukların zihinsel, fiziksel ve sosyal gelişimlerini eğlenerek geliştirmelerini hedefleyen Spor Eğitim Programı'nın tanıtım toplantısı, İki Eylül Kampüsü'ndeki Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Konferans Salonu'nda yapıldı. Toplantıda konuşan AÜ Rektörü Davut Aydın, Çocuk Üniversitesi Spor Eğitimi Programı'nın yaz okulu olmadığını belirterek, 'Yaz okulu, çocuğun boş vakitlerini değerlendirmesi ve kendisini geliştirmesine yöneliktir. Biz, çocukların yeteneklerini, ilgi alanlarını ortaya çıkarmak için bu projeyi hayata geçirdik. Her çocuğun ilgi alanı, yeteneği farklıdır. Ne yazık ki, bizim eğitim sistemimizde bir yönlendirme söz konusu değil. Bize öğrenci 18 yaşında geliyor ve iş işten geçmiş oluyor. Biz çocuklar 6 yaşından itibaren üniversitelere gelsinler, öğretim üyeleriyle beraber laboratuvarlara girsinler, ilgi alanları ve yetenekleri ortaya çıkarılsın, istedikleri mesleğe yönlendirelim istiyoruz' dedi.
Çocuk Üniversiteleri Programları Genel Koordinatörü, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Ertuğrul Yörükoğulları ise, Nobel ve benzeri ödüllerin Çocuk Üniversitesi'nden geçtiğini, cumhuriyetin 100. yılında çeşitli birimlerde 100 Çocuk Üniversitesi Programı açmayı planladıklarını kaydetti.
Prof. Dr. Aydın ve beraberindekiler, daha sonra 6-9 yaş grubundaki çocukların eğitime başladığı derslikleri gezdi.
Temel, ileri spor eğitimi, temel jimnastik, eğitsel oyunlar, doğa sporları, voleybol, tenis ve okçuluk gibi faaliyetlerden oluşan Spor Eğitim Programları'na sabah 150, öğleden sonra 150 olmak üzere toplam 300 öğrencinin katıldığı bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com